Dziś są imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Wybierz język:
 06-07-2005 08:14

Informacje ogólne

Ludność Ziemi Korfantowskiej od wieków trudniła się głównie rolnictwem. W okresie międzywojennym w Korfantowie działały 152 firmy, głównie warsztaty rzemieślnicze, a także rozmaite fabryki i zakłady produkcyjne. Istniały tu dwie fabryki obuwia, cegielnia parowa, miejski młyn, browar (zlikwidowany w 1935 r.), fabryka maszyn rolniczych, tartak parowy, mleczarnia, a także wytwórnia firanek oparta na pracy chałupniczej, gorzelnia, wytwórnia wód mineralnych oraz zakład produkujący siatkę ogrodzeniową i wyroby metalowe.
gospodarka.jpegDziałania wojenne spowodowały w miasteczku i wielu okolicznych wioskach duże zniszczenia. Ucierpiały także zakłady pracy. W Konfartowie całkowicie zniszczony został wielki młyn miejski oraz cegielnia i tartak. Zachowały się natomiast budynki obu fabryk obuwia. Jedna z nich została odbudowana. Obecnie w Korfantowie zarejestrowanych jest około 100 podmiotów gospodarczych , w tym ponad 20 sklepów i 10 zakładów produkcyjnych. Wśród przedsiębiorstw działających na terenie miasta i gminy Korfantów wyróżniają się szczególnie spółka WojtPol - od lat współpracująca z koncernem IKEA i firma Barbud - produkująca wyroby ceramiczne oraz farby emulsyjne. Dużym zakładem pracy jest także Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.

W rolnictwie na terenie gminy zatrudnionych jest nieco ponad 52% mieszkańców. Wśród rolników dominują średnie gospodarstwa. Blisko 50 z nich posiada gospodarstwa liczące ponad 20 ha. Struktura zatrudnienia wskazuje, że większość wiosek gminy Korfantów ma charakter rolniczy, choć w niektórych wioskach działają zakłady, np. tartaki i wytwórnie materiałów budowlanych.


Reklama destylarni wodek Sachona z czasów międzywojennych.Prasowe ogłoszenie korfantowskiej firmy z czasów międzywojennych.Reklama fabryki obuwia Ackermanna z czasów międzywojennych.