Dziś są imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
Wybierz język:
 26-11-2010 10:20

Wybory samorządowe

urna1.jpeg W dniu 21 listopada 2010 roku odbyły się wybory samorządowe. W naszej gminie głosowanie przeprowadzone zostało w 10 obwodowych komisjach wyborczych. W Komisjach tych pracowało ponad 80 osób. Nad całością prac czuwała i swój dyżur w dniu głosowania pełniła 7 osobowa Miejska Komisja Wyborcza w Korfantowie, która także przyjmowała i sprawdzała protokoły z głosowania sporządzone przez poszczególne Obwodowe Komisje Wyborcze. Głosowanie odbywało się wyjątkowo w godzinach od 8.00 do 22.00. W wyborach tych, podobnie jak w prezydenckich istniała możliwość wzięcia udziału w głosowaniu przez osoby niepełnosprawne oraz osoby powyżej 75 roku życia, które samodzielnie nie chciały skorzystać z prawa głosowania w lokalu wyborczym, dzięki instytucji pełnomocnictwa do głosowania. Z takiej formy głosowania skorzystało 6 mieszkańców gminy.
                 W Gminie Korfantów uprawnionych do głosowania było 7768 osób, a z czynnego prawa wyborczego skorzystało 3589 osób, czyli frekwencja wyniosła 46,19%. Najwyższa frekwencja była w Korfantowie i wyniosła 57,84% , a z sołectw we Włodarach - 50,92%.
                 O 15 mandatów radnego w gminie ubiegało się 68 mieszkańców, najwięcej było ich w samych Korfantowie i o 3 mandaty ubiegało się …21 kandydatów.
                Radnymi Rady Miejskiej w Korfantowie wybrani zostali:
1.     Pan Ryszard Huzar;
2.     Pani Krystyna Trzcińska;
3.     Pan Mariusz Żabiński;
4.     Pani Anna Bardoń-Łaszczewska;
5.     Pani Katarzyna Stankala;
6.     Pan Henryk Kierpal;
7.     Pan Ryszard Duś;
8.     Pan Andrzej Kruczkiewicz;
9.     Pani Teresa Mizera;
10. Pan Henryk Iżykowski;
11.Pan Wojciech Pater;
12. Pan Kazimierz Didyk;
13. Pan Jan Oleś;
14. Pan Krzysztof Bernacki
15. Pan Jan Dawidowicz
 
         Natomiast o stanowisko burmistrza ubiegało się 5 kandydatów, jednak żaden z nich nie spełnił wymogu ustawowego dotyczącego uzyskania 50% ważnie oddanych głosów, aby zostać wybranym burmistrzem już w I turze. Stąd też w dniu 5 grudnia 2010 roku przeprowadzone zostanie głosowanie ponowne.
        Do II tury wyborów Burmistrza Korfantowa wybranych zostało dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwyższą liczbę ważnie oddanych głosów, czyli:
Pan Zdzisław Martyna oraz Pani Anna Edyta Ziółkowska-Woźny.
         Głosowanie zostanie przeprowadzone w tych samych lokalach wyborczych, co w dniu 21 listopada br. oraz w tych samych godzinach tj. od 8.00 do 22.00.
 
 Zapraszamy do urn!!!
 
 
Opracowała:
E.Siwek