Charakterystyka gminy
Gmina Korfantów to tygiel kultur, który tworzą mieszkańcy tego obszaru, stanowiący jego historię, teraźniejszość i przyszłość. Jednak ziemia korfantowska to nie tylko bogactwo przyrodnicze i kulturowe, to również stale rozwijające si centrum gospodarczo-kulturalne. Niezła sieć komunikacyjna, bliskość autostrady A4 i rozbudowa infrastruktury korzystnie oddziałują na zrównoważony rozwój tych terenów. Edukacja, sport, rekreacja, zdrowie, rolnictwo - pięć ważnych obszarów, które wyznaczają strategiczne cele gminy, a zarazem tworzą spójną ofertę dla mieszkańców, odwiedzających i turystów.
Zajmująca 180km2 gmina Korfantów, składa się z 24 miejscowości, w tym miasta Korfantów - stolicy gminy - oraz sołectw: Borek, Gryżów, Jegielnica, Kuropas, Kuźnica Ligocka, Myszowice, Niesiebędowice, Piechocice, Pleśnica, Przechód, Przydroże Małe, Przydroże Wielkie, Puszyna, Rączka, Rynarcice, Rzymkowice, Stara Jamka, Ścinawa Mała, Ścinawa Nyska, Węża, Wielkie Łąki, Włodary i Włostowa. Na koniec IV kwartału 2012 r. gminę zamieszkiwało 9491 mieszkańców - ze względu na nietuzinkową historię tego miejsca, ludność zamieszkująca ziemię korfantowską nie jest jednolita pod względem etnicznym i kulturowym. W północno-wschodniej części przeważają autochtoni tj. ludność pochodzenia niemieckiego. W pozostałych zaś miejscowościach dominuje ludność napływowa, pochodząca z kresów wschodnich, w mniejszym stopniu z terenów górskich i centralnej Polski.
Najważniejszym podmiotem gospodarczym, a zarazem istotnym dla rozwoju gminy Korfantów miejscem jest Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie świadczące usługi medyczne w zakresie m.in.: chirurgii ortopedycznej czy rehabilitacji narządu ruchu. W oparciu o wyspecjalizowaną ofertę tego ośrodka, rozwijają się również firmy wytwarzające specjalistyczny sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Centrum jest jednocześnie elementem oferty rekreacyjnej i zdrowotnej ziemi korfantowskiej.
Zapleczem gospodarczym gminy jest również rolnictwo oraz gospodarka drzewna.
Wyświetl większą mapę