Wieś wzmiankowana w początkach XIII w. jako Curopasch. Obok niemieckich nazw: Korpiz, Korpitz, powstały polskie przyswojenia: Kuropascz, Kuropaszcz, Kuropasy. Nazwa zapewne nawiązywała do służebnej roli wsi, w której hodowano („wypasano”) kury. W 1936 r. osadzie nadano nazwę Korndorf. Od 1945 r. miejscowość funkcjonuje jako Kuropas. Wieś w formie ulicówki, o małym zagęszczeniu zabudową, przedzielona na pół drogą prowadzącą z Korfantowa. Przy skrzyżowaniu w kształcie litery T znajduje się dawny budynek gospody w niezmienionej formie wraz z przyległą do niej częścią mieszkalną (1 p. XX w.). Znaczna część zabytkowej zabudowy wsi jest obecnie przebudowana lub całkowicie zmodernizowana.
W centrum zlokalizowano świetlicę wiejską z lokalnym centrum rekreacji. W południowej części wsi powstała stajnia „Magnum” – raj dla miłośników jazdy konnej. Nad stawem, na skraju wsi, przy wyjeździe kierunku Rynarcic, urządzono teren rekreacyjny z miejscem postojowym i ławkami. Obok świetlicy wiejskiej w centrum osady zlokalizowano wiatę grillową, siłownię zewnętrzną oraz urządzenia rekreacyjne dla dzieci. W Kuropasie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Według danych z początku 2019 r. miejscowość liczy 165 mieszkańców.
CIEKAWOSTKI
W czasie wojen husyckich w 1428 r. Kuropas został totalnie zniszczony i przez blisko stulecie nie potrafił się podźwignąć. Kiedy w 1524 r. osadę kupił Jan Dlugomil – właściciel Korfantowa, w dokumentach nazwano ją „opustoszałą wsią”.
Świetlica wiejska oddana do użytku 25 listopada 2006 roku.