- GMINA
- >
- Charakterystyka gminy
Wieś u podnóża Płaskowyżu Głubczyckiego. Wzmiankowana w początkach XIV w. (1300, 1305) jako Predros, czyli osada przy drodze. Z czasem doszło do podziału miejscowości i powstania Przydroża Małego i Wielkiego. W przeszłości siedziba dużego majątku ziemskiego z pałacem barokowym z 1730 r., przebudowanym w 2 p. XIX w. z założeniami parkowymi. W pałacu, w 1741 r. podpisano słynną konwencję przydroską, która umożliwiała Fryderykowi II przyłączenie Śląska do Prus. Zespół pałacowy obecnie stanowi własność prywatną. Wieś to ulicówka z zachowanym zajazdem i budynkiem dawnej szkoły oraz Kościołem pw. św. Floriana z 1901 r. bez cech stylowych. Wewnątrz świątyni ołtarz neogotycki, obrazy Drogi Krzyżowej oraz drewniany konfesjonał z początków XX w. Naprzeciw kościoła mur ceglano-kamienny stanowiący otoczenie dawnego zespołu pałacowego. Na terenie przylegającym do boiska sportowego znajduje się grill z ławkami, urządzenia rekreacyjne oraz zabawowe dla dzieci. We wsi działa Koło Gospodyń Wiejskich. Przydroże Małe liczy 327 mieszkańców.
Opodal wsi znajduje się ważny ośrodek pątniczy – Szwedzka Górka z Kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej. Początki kultu tego miejsca sięgają czasów wojny trzydziestoletniej. Jak głosi legenda żołnierze szwedzcy próbowali zniszczyć obraz Maryi, który w cudowny sposób powrócił na swoje miejsce. Z czasem wierni w miejscu dawnej kapliczki postawili kościół Założenie pochodzi z XVIII w. Świątynia otrzymała ostateczną formę w XIX w. Na uwagę zasługuje barokowy ołtarz z rzeźbą Piety. Kopia cudownego obrazu Matki Bożej umieszczona została w ołtarzu bocznym kościoła. W otoczeniu kościoła odnajdziemy: figurę św. Jana Nepomucena oraz kapliczki z obrazami Drogi Krzyżowej, ambonę zewnętrzną i sześć kaplic.
Na wschód od Przydroża Małego leży przysiółek Ligota Ścinawska. Osada była wzmiankowana w 1376 r. jako Elghota czyli Ligota. W przeszłości znajdowały się tu dwa dwory z parkami, a majątek specjalizowała się w hodowli bydła rasy czarnej. W początkach XX w. Ligota należała do rodziny Fränklów – budowniczych zakładów tekstylnych w Prudniku, znanych po II wojnie światowej jako Frotex. Z dawnej świetności w przysiółku zachowała się budynek dawnego dworu oraz resztki zabudowań folwarcznych.
CIEKAWOSTKI
9 października 1741 r. w pałacu w Przydrożu Małym zawarto tajną konwencję, która umożliwiła Prusom przejęcie Śląska. Sygnatariuszami konwekcji byli Fryderyk II Wielki – król Prus oraz marszałek wojsk austriackich Wilhelm Reinhard von Neipperg. Podpisanie konwencji odbyło się w obecności brytyjskiego ambasadora w Prusach Johna Carmichaela 3. hrabiego Hyndforda. Neipperg przybył do Przydroża z Gryżowa, gdzie stacjonował. Król Fryderyk na miejsce obozowania wybrał Korfantów, w którym znalazł się 3 października. Jego wojska rozbiły się przy drodze do Puszyny. On sam zaś, przez blisko tydzień gościł w korfantowskim pałacu, po czym ruszył na spotkanie z Neippergiem.