Wieś w pobliżu Korfantowa nad Ścinawą Niemodlińską. Wzmiankowana w XIV w. jako Ranisch. Jednocześnie występowało polskie przyswojenie Runczka. Od 1945 r. osada funkcjonuje jako Rączka. Zabudowania rozlokowane są wzdłuż nieregularnie biegnących dróg, tworzących literę Y. Zachowały się ozdoby elewacyjne na nielicznych budynkach mieszkalnych. W centrum wsi znajduje się zabytkowa, dwukondygnacyjna kaplica, z czterema trójkątnymi szczytami wokół wysokiego daszku. Przy wjeździe do miejscowości postawiono krzyż dziękczynny za ocalenie napływowych mieszkańców Rączki z zawieruchy wojennej (1947 r.). W centrum osady znajduje się urokliwa kapliczka (XIX w.).
W dolinie Ścinawy Niemodlińskiej nieopodal wsi rosną zagrożone na Śląsku Opolskim gatunki, takie jak mieczyk dachówkowaty, kosaciec syberyjski oraz goździk pyszny. Środowisko sprzyja również zakładaniu siedlisk przez bobry i życiu zaskrońców i padalców. Chlubą Rączki jest jedna z większych świetlic wiejskich na terenie korfantowskiej gminy. Na terenie przylegającym do świetlicy urządzono siłownię zewnętrzną oraz wiatę grillową. Działa tu Koło Łowieckie „Bażant” oraz grupa odnowy wsi. Rączkę zamieszkuje 118 osób.
CIEKAWOSTKI
Krzyże dziękczynne za ocalenie z pożogi wojennej, stawiane po zakończeniu II wojny światowej przez polską ludność napływową pojawiły się w wielu wsiach opolskich, również w Rączce. „W Krzyżu zbawienie. W dowód wdzięczności za opiekę podczas niewoli. Krzyż ten ustawiony przez repatriantów. Rączka, 14 IX 1947”.