Dziś są imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii
Wybierz język:
 14-07-2005 09:37

Wieś na Równinie Niemodlińskiej wzmiankowana w 1284 r. jako Rinarcici, a w 1300 r. jako Reynhardi Villa (wieś Reinharda). W nazewnictwie niemieckim funkcjonowała jako Rennersdorf. W 1947 r. osada otrzymała miano Rynarcice. Wieś w typie wielodrożnej łańcuchówki, malowniczo położona nad przecinającymi ją strumieniami. Na wschód od Rynarcic wśród pól znajduje się wzniesienie Czarownica (202 m n.p.m.). Główny zabytek to barokowy Kościół pw. św. Mikołaja wzmiankowany w XIII w. Obecny budynek nawowy powstał w XVIII w., wieża – w XIX w. Bez wyraźnych cech stylowych. Wewnątrz elementy barokowego wyposażenia. Wybudowany na planie prostokąta z kamienia polnego, salowy z trójbocznym prezbiterium. Dach kryty dachówką, jed-nokalenicowy nad korpusem nawowym i dwuspadowy nad kruchtą. Przy kościele odnajdziemy krzyż pokutny (XIII/XIV w.).

Gospodarstwa przy drodze na północnym skraju wsi posiadają nie­spotykany w żadnej innej miejscowości w gminie układ budynków w zagrodzie. Linię zabudowy kształtują tu stodoły, usytuowane kaleni­cowo w przedniej części działki, prostopadle do budynku mieszkalnego. W dalszej części wsi, za niewielkim mostkiem z posadowioną przy niej kapliczką, znajduje się młyn wodny. W części gospodarstw zachowały się okazałe murowane stodoły z motywami krzyża na elewacjach, kryte dachami dwuspadowymi. Na terenie boiska sportowego stoi wiata – miejsce wypoczynku. W Rynarcicach mieszka 194 osoby.

CIEKAWOSTKI

„Zalena” w Rynarcicach to obszar na południowy-wschód od wsi. Niegdyś znajdowało się tu pole należące do rolnika o nazwisku Leń. Mawiano, że wszystko to co znajdowało się dalej, leżało „za Leniem”. Z czasem ukuto z tego przyswojenie „Zalena” – czyli obszar łąk, płynącej tam rzeczki oraz mostku.

 

01.jpeg 02.jpeg 06.jpeg 04.jpeg 17.jpeg 18.jpeg 15.jpeg 09.jpeg 05.jpeg 03.jpeg 07.jpeg 08.jpeg 10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 13.jpeg 14.jpeg 16.jpeg