Wieś o średniowiecznym rodowodzie (XIII w.). Wzmiankowana w 1534 r. jako Rzenzkhowitz. W niemieckim nazewnictwie utrwalona jako Ringwitz. W 1945 r. wsi nadano nazwę Rzymkowice. Południowa część osady to typowa ulicówka z zabudowaniami regularnie rozmieszczonymi po obu stronach prostej drogi. Część północna (od skrzyżowania) charakteryzuje się zabudową rzadszą oraz nieregularną siecią dróg. Wiele domów zachowało pierwotne dekoracje ścian szczytowych.
Oprócz zabudowy mieszkaniowej ważnymi obiektami we wsi są: Kościół pw. Apostołów św. Piotra i Pawła (1904 r.), Kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (1947 r.), pomnik wojenny, plebania, orientowany na neogotyk budynek dawnej szkoły, kaplica z przyległym cmentarzem i zabytkowymi nagrobkami, liczne kapliczki rozmieszczone we wsi oraz malowniczo otoczona starodrzewem, kapliczka wśród pól na północ od wsi.
Na południowy-wschód od wsi, na skraju lasu zlokalizowano gospodarstwo agroturystyczne Dziki Raj. Jest to staw rekreacyjny o powierzchni 2 ha i głębokości 2-6 m. We wsi działa jednostka OSP, Koło Gospodyń Wiejskich, Polski Związek Hodowców Gołębi Koło Rzymkowice, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej Rzymkowice, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Rzymkowice. Swoje działania prowadzi również grupa odnowy wsi. W Rzymkowicach mieszka 550 osób.
Na północny-wschód od Rzymkowic w kompleksie Borów Niemodlińskich znajduje się atrakcja przyrodnicza – użytek ekologiczny „Suchy Ług”. Na południe, w okolicach Pogórza Kolonii, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, projektowany jest rezerwat przyrody „Nagłów”.
CIEKAWOSTKI
W drugiej połowie 1944 r. nad Rzymkowicami niemieckie myśliwce zaatakowały amerykańskie bombowce, które zaczęły zmieniać szyk i w efekcie zderzyły się. Pierwszy, z obciętym ogonem runął na ziemię, z drugiego wyskoczyło trzech spadochroniarzy. Jednemu z lotników nie otworzył się spadochron. Zginął w wyniku upadku w okolicach rzymkowickiej kapliczki.