Wieś wzmiankowana w 1300 r. Ze względu nas strukturę narodowościową nazywana Polnisch Jamke (Polska Jamka). W 1936 r. nazwę wsi zmieniona na Heinrichshof OS. Po zakończeniu II wojny światowej osadzie nadano miano Stara Jamka. Zabudowania wsi zlokalizowane są wzdłuż głównej drogi. Dekoracja ścian szczytów domów ogranicza się do prostych gzymsów oraz plakiet z datami. W centralnej części wsi, obok świetlicy wiejskiej odnajdziemy stary dzwon umarłych na nowoczesnym metalowym stelażu. Pozostała zabudowa o niewielkiej wartości artystycznej i najczęściej spotykanym układzie szczytowym.
Położenie wsi sprzyja turystyce rowerowej. Można stąd dojechać m.in. do Rzymkowic, przez przysiółek Dobrzyków. Dalej zaś w rejony Borów Niemodlińskich. We wsi funkcjonuje nowoczesna świetlica wiejska. Mieszkają tu 233 osoby.
CIEKAWOSTKI
W okresie przedwojennym Sobkownią w Starej Jamce nazywano gospodę wraz ze sklepem – od nazwiska właściciela Sobka. Przyswojenia powstawały również w okresie późniejszym. W latach 60. XX w. Jameccy ukuli określenie Jarówka, dla dużego rowu, w którym pojono zwierzęta i latem kąpały się dzieci.