Dziś są imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda
Wybierz język:
 03-04-2007 11:55

Ścinawa Nyska

kościół na wniesieniu…

 

Historia

Ścinawa Nyska została lokowana na prawie niemieckim na początku XIII w. Wieś leży nad rzeką Ścinawą Niemodlińską i od niej została nazwana. Od początków istnienia wsi głównym źródłem utrzymania mieszkańców było rolnictwo i hodowla. gospodarkę uzupełniał handel i rzemiosło. Pierwsze wzmianki na temat tutejszego kościoła parafialnego pochodzą z 1226 r. Należy on do grupy najbardziej wartościowych budynków sakralnych Opolszczyzny. Przez kilka wieków stanowiła własność biskupów wrocławskich. Na przełomie XVIII i XIX wieku Ścinawa przeżywała rozwój. W tym czasie wieś posiadała: kościół filialny, katolicką szkołę początkową, karczmę i gospodę. Po II wojnie światowej większość mieszkańców została wysiedlona do Niemiec.
Zachowało się kilka starych budowli, wśród nich kościół p.w. św. Piotra i Pawła należący do najpiękniejszych na Śląsku wiejskich obiektów sakralnych, barokowy z wieżą renesansową o bardzo ciekawym wystroju . Zabytkowym miejscem jest także otoczenie kościoła: krąg starych lip, mur z kamienia polnego, kamienne schody, renesansowa bramka, cmentarz, dom i kapliczki.
W Ścinawie Nyskiej działa oddział zamiejscowy Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie. W ramach jego działalności prowadzona jest biblioteka oraz zajęcia kulturalne, sportowe i rekreacyjne. Działa tu również LZS oraz grupa odnowy wsi, która w ramach programu odnowy wsi realizuje wiele projektów, m.in. tzw. rodzinne miejsce spotkań.

Liczba mieszkańców - 598

 

10.jpeg 11.jpeg 12.jpeg 01.jpeg 04.jpeg 05.jpeg 06.jpeg 07.jpeg 02.jpeg 03.jpeg 08.jpeg 09.jpeg 14.jpeg   16.jpeg 17.jpeg 19.jpeg 20.jpeg 21.jpeg
22.jpeg 13.jpeg 18.jpeg