Dziś są imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii
Wybierz język:
 22-06-2011 15:19

XVI spotkanie przedstawicieli miast Friedlandzkich

W dniach 17-20 czerwca 2011 r. w Korfantowie już po raz 16 spotkali się przedstawiciele miast, które w przeszłości nosiły lub obecnie noszą nazwę Friedland (z niemieckiego - spokojny, przyjazny kraj). Tegoroczne spotkanie było szczególne z uwagi na fakt uczestnictwa w nim, oprócz miast Friedlandzkich, które podpisały wcześniej „Oświadczenie Woli”, dwóch kolejnych „Miast Friedlandzkich”, tzn. Debrzna w woj. pomorskim i Mirosławca w woj. zachodniopomorskim.

Podczas pierwszego dnia spotkania, w którym uczestniczyło 53 zaproszonych gości, Friedlanddcy reprezentanci wzięli udział w uroczystej gali powitalnej, podczas której zaprezentowały się poszczególne Friedlandy, przekazano również klucz friedlandzki na ręce Burmistrza Prawdińska (Rosja), gdyż kolejne oficjalne spotkanie przedstawicieli miast friedlandzkich odbędzie się w 2012 roku właśnie w Prawdińsku. Uroczystość uświetniły także występy artystyczne dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Korfantowie, a całość spotkania zakończono uroczystą kolacją.

W drugi dzień zjazdu Friedlanddcy Burmistrzowie spotkali się w sali narad tutejszego Urzędu aby móc wymienić się doświadczeniami i problemami związanymi z codzienną pracą samorządową oraz skonkretyzowaniem i poszerzeniem woli wspólnej współpracy na różnych płaszczyznach działania samorządu w miastach Friedlandzkich na najbliższe 10 lat.

Pozostali uczestnicy zostali podzieleni na grupy tematyczne, które odwiedziły instytucje funkcjonujące na terenie Gminy Korfantów. Grupa gospodarcza miała przyjemność odwiedzenia Zakładu produkcyjnego „WojtPol”, Zakładu produkcyjno-usługowego Pana Jana Tobiasza w Korfantowie, a także Zakładu produkcyjnego Pana Leszka Suchodolskiego w Rączce. Grupa społeczna zapoznała się z zasadami funkcjonowania takich obiektów w Korfantowie jak: Zespół Szkół, Dom Pomocy Społecznej „Maria” oraz Opolskie Centrum Rehabilitacji. Grupa turystyczna zwiedziła natomiast obiekt Kościoła p.w. Trójcy Św. w Korfantowie, Sanktuarium na Szwedzkiej Górce w Przydrożu Małym oraz kompleks basenowo-sportowy i Ścinawski Ośrodek Integracji Społecznej w Ścinawie Małej.

W trzecim dniu spotkania goście uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej z okazji 100-lecia Kościoła p.w. Trójcy Świętej w Korfantowie oraz w późniejszym czasie w tradycyjnych zawodach sportowych o puchar przechodni „Miast Friedlandzkich”, gdzie tym razem faworytem został Friedland (Dolne Łużyce) z Niemiec.

Podczas trzydniowego spotkania jego uczestnicy mieli możliwość czerpania i kultywowanie wzajemnych doświadczeń i odmienności, a także wzajemnego poznania się, wynikiem czego jest dalsze zacieśnianie się współpracy zbliżającej cztery narody europejskie.

Pragniemy podziękować wszystkim firmom, instytucjom oraz osobom fizycznym, które pomogły w przygotowaniach pobytu delegacji Friedlandzkich w Korfantowie. Pobyt w Korfantowie, spotkani w nim ludzie oraz odwiedzone miejsca wywarły na naszych gościach niezapomniane wrażenia.

Dziękujemy!
 

IMG_0009.jpeg IMG_0045.jpeg IMG_0089.jpeg IMG_0394.jpeg IMG_0658.jpeg IMG_0787.jpeg IMG_0824.jpeg IMG_1429.jpeg IMG_1456.jpeg IMG_1569.jpeg IMG_1838.jpeg IMG_1897.jpeg Zebranie 003.jpeg Zebranie 011.jpeg Zebranie 013.jpeg