Dziś są imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
Wybierz język:
 10-07-2013 14:24

NFZ od 1 lipca udostępnił ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta

logo.jpeg Czym jest ZIP
ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta, jest ogólnopolskim serwisem udostępniającym zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia, gromadzone od 2008 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
 Co zyskujesz rejestrując się w ZIP
 - Szybki dostęp do informacji o Twoim prawie do świadczeń zdrowotnych.
- Wiedzę o leczeniu i udzielonych świadczeniach oraz o przepisanych lekach.
- Informację o kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie Twojego leczenia.
 
Jak uzyskać dostęp do ZIP
Żeby mieć dostęp do informacji o swoim leczeniu, danych medycznych i finansowaniu udzielonych świadczeń zapoznaj się z zasadami korzystania z ZIP, a następnie wejdź na stronę rejestracji i wypełnij zamieszczony formularz. Po wypełnieniu wniosku udaj się z dowodem osobistym do oddziału NFZ w celu uzyskania danych dostępowych (identyfikator użytkownika oraz tymczasowe hasło). Po ich otrzymaniu możesz zacząć korzystać z serwisu. Zarówno rejestracja jak i korzystanie z serwisu są bezpłatne.
Zanim zarejestrujesz się w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta zobacz wersję demonstracyjną systemu (w dolnym, lewym rogu ekranu na stronie logowania kliknij link "Demo" i zaakceptuj poprzez wybranie opcji "Zaloguj"). Dane, które zobaczysz są fikcyjne, jednak będziesz mógł zapoznać się z funkcjonowaniem zamkniętej części portalu.
Ważne! Żeby korzystać z serwisu nie wystarczy rejestracja na stronie internetowej. Informacje o Tobie udostępniane w Informatorze są tak zwanymi "danymi wrażliwymi" i zgodnie zasadami ochrony danych osobowych oraz wytycznymi GIODO, podlegają szczególnej ochronie. Dlatego wymagana jest Twoja osobista wizyta w siedzibie Funduszu.
 
Pamiętaj! Nigdy nie udostępniaj swoich danych służących do logowania w ZIP!
 
Jak szybko zobaczę informacje o leczeniu
Informacje o Twoim leczeniu pojawią się w serwisie następnego dnia rano po otrzymaniu danych dostępowych w OW NFZ i będą aktualizowane raz na dobę.
Pamiętaj jednak, że dane pojawiają się w Informatorze dopiero wtedy, kiedy NFZ otrzyma je od świadczeniodawców (może to potrwać nawet do 2 miesięcy). Nie oczekuj zatem, że zobaczysz w zestawieniu np. niedawno zrealizowaną receptę. Wiedz również, że przedstawione dane mogą się zmieniać w trakcie roku, gdy świadczeniodawca dokona np. korekty faktury.
 
Chcesz wiedzieć więcej o ZIP
Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytania lub masz wątpliwości dotyczące Zintegrowanego Informatora Pacjenta wejdź na stronę z najczęściej zadawanymi pytaniami (FAQ) lub skontaktuj się z oddziałem NFZ.
Ważne! Przed rozpoczęciem korzystania z ZIP koniecznie zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa.
 
Informacja pochodzi z portalu NFZ