Dziś są imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
Wybierz język:
 07-04-2014 12:16

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zbiórkach publicznych

 

zbiorki-publiczne.jpeg

 Zastępuje ona pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie oraz wprowadza jednoznaczną definicję zbiórki, obejmującą tylko datki i dary zbierane w miejscach publicznych.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zbiórkach publicznych. Do organizacji zbiórki nie będzie już potrzebne pozwolenie, wystarczy zgłoszenie w internecie. Ustawa wprowadza jednoznaczną definicję zbiórki, obejmującą tylko datki i dary zbierane w miejscach publicznych. W uroczystości w Belwederze wzięli udział m.in. b. minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także prezydenccy ministrowie i doradcy.

Nowa ustawa, która wejdzie w życie na początku lipca, zastąpi obecnie obowiązujące przepisy, które pochodzą jeszcze z 1933 r. oraz funkcjonujące od 2003 r. rozporządzenie. Dotychczasowe przepisy - jak wskazywało wielu prawników - powodowały wątpliwości interpretacyjne.

Nowa ustawa jednoznacznie definiuje zbiórki jako zbieranie datków w przestrzeni publicznej - w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Czyli np. zbieranie przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji. Zbiórką nie będą np. zbiórki organizowane w szkołach, inicjatywy prywatne, przeprowadzane wśród znajomych, a także zbieranie datków na cele religijne.

Kolejna zasadnicza zmiana to zastąpienie pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie. Zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek będą zamieszczane na portalu, którym administrować będzie MAC. Będą dostępne online dla wszystkich, każdy będzie mógł łatwo sprawdzić, w jaki sposób wsparta przez niego organizacja wykorzystała pieniądze oraz zadecydować o tym, czy cel, na który zbierane są datki, jest ich zdaniem wart wsparcia