Dziś są imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
Wybierz język:
 17-09-2014 12:07

730-lecie miejscowości Písečná

13 września bieżącego roku odbyły się uroczyste obchody 730-lecia miejscowości Písečná w Republice Czeskiej. Oprócz lokalnej społeczności, udział w obchodach wzięli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Korfantowie oraz członkowie zespołów muzycznych – Przyjaciele, Echo Korfantowa i Kwiat Lotosu oraz młodzież z Gimnazjum w Korfantowie. Po zwiedzeniu kościoła i celebracyjnej Mszy Świętej, można było wysłuchać koncertu grupy Campanula, a następnie wziąć udział w atrakcjach przygotowanych zarówno przez stronę czeską jak i polską.

Przepięknie zagrała orkiestra smyczkowa z Jesenika, odsłonięto tablicę upamiętniającą walki z 1866 roku, można było także przyjrzeć się historycznym pokazom tych walk przez jednostki wojskowe. Armatnie pociski i wystrzały z broni palnej wzbudziły wśród zgromadzonej publiczności nie lada emocje i sporo uciechy.

W konkursie kulinarnym na najsmaczniejszy kapuśniak, spośród kilkunastu trzyosobowych grup zwyciężyły dwie drużyny polskie i jedna czeska. Zaszczytne miejsce pierwsze przyznano grupie polskiej reprezentowanej przez członkinie Kwiatu Lotosu, natomiast panie z Echa Korfantowa zdobyły trzecie miejsce. Wzruszone zwyciężczynie oprócz satysfakcji, otrzymały też nagrody rzeczowe i gratulacje. Polski kapuśniak wszystkim smakował najbardziej, mimo że panie po raz pierwszy brały udział w tego rodzaju konkursie, do tej pory zdobywając uznanie głównie poprzez swoje występy wokalne.

Muzycznych atrakcji również nie zabrakło, ponieważ Echo Korfantowa i Kwiat Lotosu – już w pełnym składzie i po zdjęciu kuchennych, pamiątkowych fartuszków, zaprezentowały swoje najbardziej znane utwory. Uroczystość uświetnił także zespół Przyjaciele i występ młodzieży gimnazjalnej z Korfantowa. Z ciekawym programem artystycznym wystąpiły również mażoretki, a nawet mażoreci – w wersji kabaretowej. Uroczystość zakończyły występy zespołów czeskich.