Dziś są imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
Wybierz język:
 22-09-2005 12:35

O PROGRAMIE

O PROGRAMIE     AKTUALNOŚCI - Przejrzysta Polska     WDROŻONE ZADANIA     ZESPÓŁ ZADANIOWY


AKCJA SPOŁECZNA DLA SAMORZĄDÓW "PRZEJRZYSTA POLSKA"

Logo programu Przejrzysta Polska


       Chcemy, by promowanie uczciwości i skuteczności w samorządach przyczyniło się do poprawy jakości życia publicznego oraz do pobudzania aktywności obywatelskiej. Adresatem akcji są samorządy terytorialne, które przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami chcą udoskonalać praktykę sprawowania władzy i administrowania, dążąc do wyeliminowania korupcji i innych form patologii.
Naszą akcję poprzedził pilotaż - roczny program z udziałem 15 gmin i jednego powiatu (po jednym uczestniku z każdego województwa) wybranymi spośród uczestników Programu Obywatel i Samorząd Lokalny Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Receptą na wzrost skuteczności i uczciwość jest przestrzeganie przez władze lokalne sześciu zasad rządzenia: przejrzystości, braku tolerancji dla korupcji, partycypacji społecznej. przewidywalności,  fachowości,  rozliczalności.
Samorządy, które wezmą udział w programie i uporają się z wybranymi zadaniami nagrodzone zostaną certyfikatem uczestnictwa wydanym przez organizatorów wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi czy staroście. Liczymy na to, że wysiłek włożony w realizację zadań zostanie doceniony przez społeczność lokalną i spowoduje wzrost zaufania ze strony obywateli, a także potencjalnych inwestorów. Mamy nadzieję także, że udział w programie zachęci samorząd do coraz szerszego, konsekwentnego wprowadzania opisanych zasad do praktyki swojego funkcjonowania.

Organirzatorzy akcji:

Gazeta Wyborcza

Fundacja AGORA

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Program przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Barorego

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Centrum Edukacji Obywatelskiej

 

Patroni medialni:

TVP1, TVP3, 1 PR Polskiego Radia

 

Od stycznia 2005 roku ruszyła w naszej Gminie akcja PRZEJRZYSTA POLSKA. Stronę w obecnej postacji odwiedziło _licznik001_ osób.