Dziś są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Wybierz język:
 12-05-2015 12:55

Kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Francji już za nami

W dniach 7-10 maja br. gościliśmy przyjaciół z partnerskiego miasta Boullert we Francji.

Siedmioosobowa delegacja miała okazję już po raz drugi oglądać nie tylko obiekty ziemi korfantowskiej, ale przede wszystkim porozmawiać o sprawach łączących nasze kraje, zarówno  w ujęciu historycznym jak i kulturowym.

Uczestnicy delegacji po oficjalnym przywitaniu w drugim dniu wizyty,  uczcili pamięć żołnierzy francuskich pochowanych na cmentarzu w Łambinowicach, następnie uczestniczyli w   uroczystości nadania sztandaru Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Ścinawie Małej i korzystając z obecności zaproszonych kombatantów w tym żołnierza Armii Krajowej  (Szarych Szeregów)  nie szczędzili chwil na poznawanie bolesnej historii naszego kraju. Wręczyli także podarunki (książki, fiszki, materiały o ich gminie)  uczniom  szkoły, która na co dzień aktywnie współpracuje z  dziećmi francuskimi dokonując np. codziennej analizy  pogody.

 W tym dniu zwiedzili również zamek w Mosznej oraz  uczestniczyli w Balu Mistrzów Sportu organizowanym przez ,,Nowiny Nyskie” gratulując  otrzymania tytułu Sportowca Roku Panu Piotrowi Piotrowskiemu z Włodar.

W trzecim dniu wizyty goście uczestniczyli w  zwiedzaniu Nysy rozpoczynając  od  zwiedzania najstarszego w regionie Liceum Ogólnokształcącego  Carolinum, w którym powiązania polsko-francuskie są szczególnie widoczne. Odwiedzili wnętrza budynku w tym: aulę z 1677 r., bibliotekę, klasy- pozostawiając w  jednej z nich  pozdrowienia dla  uczniów  napisane na tablicy przez mera miasta Boulleret Pana Jeana-Louisa Billauta. Z zainteresowaniem zwiedzili dzwonnicę kościoła pw. Św Jakuba i Agnieszki (katedry nyskiej), w której zgromadzonych jest szereg cennych skarbów sakralnych, podziwiali także panoramę miasta z  iglicy ratusza. Na koniec  goście zaopatrzyli się w pamiątkowe zakupy kojarzone z naszym krajem.

             Wieczorem delegacja spotkała się  z m.in. radnymi Rady Miejskiej w Korfantowie, by w przyjemnej atmosferze spędzić ostatnie godziny pobytu. Podczas spotkania goście w podziękowaniu za wizytę zaprosili uczestników  do degustacji ich wyrobów lokalnych sera koziego oraz wina.

            Na uwagę zasługuje fakt, że goście z Boulleret  na każdym kroku  podkreślali  wyjątkową chęć przyjmowania naszych mieszkańców podróżujących do Francji do odwiedzenia gminy Boulleret.

Ich  bardzo pozytywne zainteresowanie naszym krajem, chęć rozmowy o edukacji dzieci, młodzieży, warunkach kulturowych i  historycznych  sprawiła, że czas z przyjaciółmi mijał  bardzo miło i szybko.