Dziś są imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
Wybierz język:
 16-11-2005 10:55

Medal dla Zespołu Szkół w Korfantowie

Dla Zespołu Szkół w Korfantowie tegoroczne Święto Niepodległości miało wymiar szczególny. W przeddzień obchodów 87 rocznicy Odzyskania Niepodległości sztandar Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej w Korfantowie odznaczony został pamiątkowym medalem za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Na wniosek Zarządu Koła Miejsko-Gminnego ZKRPiBWP w Korfantowie w uznaniu zasług za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i w krzewieniu jego najpiękniejszych tradycji, prezes Zarządu Głównego gen. dywizji Wacław Szklarski uhonorował Zespół Szkół Szkołę Podstawową im Wojska Polskiego w Korfantowie odznaką za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Na uroczystości obecni byli: prezes Zarządu Okręgu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Opolu płk Stefan Szelka, kpt. Edward Głowacki, uczestnik bitwy pod Monte Cassino żołnierz "Skorpionów", por. Stanisław Szeremeta i por. Marian Markowski z Koła Miejsko-Gminnego ZKRPiBWP, Komendant WKU w Nysie ppłk. Adam Mataniak oraz wiceburmistrz Korfantowa Jarosław Szewczyk.

Dekoracji sztandaru Szkoły dokonał płk Stefan Szelka w asyście Dyrektora Zespołu Szkół w Korfantowie Wiesława Króla. To wyróżnienie jest dla nas szczególne – powiedział dyrektor Król. Oznacza dla nas zobowiązanie do dalszej bliskiej współpracy z żołnierzami Wojska Polskiego. Chcemy kontynuować wychowanie patriotyczne młodego pokolenia i promować patriotyczną postawę w środowisku. Naród, który nie zna swojej historii jest narodem ginącym. Nie możemy dopuścić, by nasza historia została zapomniana.

Dla płk Stefana Szelki każda rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę jest szczególna. Jest z pokolenia, które porwała zawierucha wojenna. Jako młody człowiek chwycił za broń i stanął wraz z kolegami do walki, w której poległy miliony. Nam dane było przeżyć – powiedział. Poświęciliśmy młode lata dla Ojczyzny, a zadanie, które nam postawiała staraliśmy  się wykonać jak najlepiej.  Chciałbym w imieniu braci kombatanckiej, aby nasze życie złożone w ofierze zaowocowało plonami sukcesów naszej młodzieży. Chciałbym, byśmy nie zapomnieli i na tej pamięci budowali wspaniałą przyszłość.

W opinii wiceburmistrza Korfantowa, uroczystości o takiej doniosłości powinno być więcej, a kontakt z przedstawicielami armii walczącej o naszą niepodległość i tej współczesnej powinien być bogatszy i pełniejszy. Tym bardziej, że obecny na uroczystości ppłk Adam Mataniak jest otwarty na współpracę uważając, że młodzieży cały czas należy przypominać i przybliżać historię. Także kpt. Edward Głowacki wyraził nadzieję, że młode pokolenie z jego możliwościami i aspiracjami nie zapomni o przeszłości, a być może uporządkuje emocje wiążące się z odzyskiwaniem niepodległości przez nasz kraj i niełatwymi jej dalszymi losami.

Uroczystość wręczenia pamiątkowej odznaki uświetniła okolicznościowa akademia przygotowana przez młodzież i nauczycieli Zespołu Szkół Gimnazjum w Korfantowie.

Jolanta Flakowska
 
Dsc08009.jpeg Dsc08014.jpeg Dsc08020.jpeg Dsc08029.jpeg Dsc08041.jpeg Dsc08044.jpeg Dsc08068.jpeg Dsc08106.jpeg