Dziś są imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
Wybierz język:
 20-05-2016 08:12

Delegacja z Gminy Korfantów z wizytą w Boulleret we Francji!

 Trudno opisać w kilku słowach wyjazd dzieci i opiekunów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie Małej do zaprzyjaźnionej z Korfantowem gminy  Boulleret.

          W dniach 12-15 maja br. siedmioosobowa delegacja  z gminy Korfantów w składzie:  Joanna Beśka - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie Małej, reprezentująca oficjalnie także samorząd gminny, Pani Justyna Seman - nauczyciel  w ZS-P w Ścinawie Małej, współpracujący ze szkołą w Sainte Gemme oraz uczniowie: Julia Frankowicz, Wiktoria Knapek, Patryk Luda,  Wiktoria Kubiniec i Joanna Szumna uczestniczyła w wyjeździe do Francji.

         Gościnność i zaangażowanie mieszkańców w organizację pobytu dla naszej delegacji od  pierwszego do  ostatniego dnia  wizyty była na najwyższym poziomie.

 Dzieci i pedagodzy zakwaterowani zostali u samego mera miasteczka Pana Jeana-Louisa Billaut  oraz dyrektora szkoły w Sainte Gemme Pani  Nathalie Maupas, co stanowiło dla wszystkich wyraz najwyższej gościnności i otwartości na przyjęcie i potraktowanie uczestników  wyjazdu jak członków swoich rodzin.

Zaklimatyzowanie się dzieci i ich asymilacja ze swoimi rówieśnikami z Francji zaskoczyła nawet pedagogów. Nie było mowy o jakichkolwiek barierach komunikacyjnych, dzieci bawiły się ze sobą świetnie, rozmawiały w języku angielskim, uczyły się słów francuskich ucząc  przy tym słów polskich, przyjaciół z kraju Napoleona.

W trakcie wizyty w programie znalazły się m.in. zajęcia kulinarne, sportowe, edukacyjne w szkole w Sainte-Gemme, zwiedzanie Boulleret, wysłuchanie niezwykłego koncertu fortepianowego z utworami Chopina, zwiedzanie średniowiecznego zamku w Guadelon, uczestniczenie w święcie Loary w Cosne.

Wspólnie spędzony czas  obfitował nie tylko zaprzyjaźnieniem się dzieci,  nawiązaniem jeszcze lepszych relacji pomiędzy dorosłymi , ale także był okazją do poznania wszystkich członków Komitetu Współpracującego z Gminą Korfantów i licznie uczestniczących w spotkaniach mieszkańców.

Wyjazd dla dzieci stał się inspiracją do dalszego poznawania świata, motywując ich  do dalszej nauki języków obcych, które w obecnych realiach są szansą do osiągnięcia sukcesów w  życiu zawodowym.

Kontakt z mieszkańcami Boulleret, którzy osiągnęli zawodowy sukces i obecnie są pracownikami firm i instytucji w Paryżu, Brukseli, Luxemburgu i innych europejskich miastach zachowując przy tym swoje korzenie i aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym swojej macierzystej gminy niech będzie inspiracją także dla naszych dzieci - uczestników wyjazdu, że chcieć to móc!

Nadmienić przy tym należy, że delegacja gminna po raz pierwszy w podróż udała się samolotem, co było także nowością dla naszego samorządu, ale  dużą  także atrakcją dla jej uczestników.