Dziś są imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
Wybierz język:
 09-02-2017 14:34

Warto być kreatywnym

Kluby Młodych Odkrywców działające w Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie i zarejestrowane w Centrum Nauki Kopernik, otrzymały prestiżową, wręczoną na ogólnopolskim forum nagrodę. Przypadł im w udziale zaszczytny tytuł laureata Konkursu „Mistrzowie KMO” wiążący się z nagrodą pieniężną wysokości 2250 zł., oraz wizyta Naukobusu, której koszt szacuje się na 4 tys. złotych.

Nagroda przyznana tylko trzem klubom w Polsce przeznaczona jest na dalszy rozwój klubowiczów. Dzięki niej, 13 stycznia br. Klub Młodego Odkrywcy Szperacze wyprawił się do Wrocławia na „Noc biologów”.  Podczas tego ogólnopolskiego święta nauki na zainteresowanych naukami przyrodniczymi czekali naukowcy w 21 ośrodkach akademickich w Polsce.

Szperacze wybrali się na zajęcia w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestniczyli w wykładzie „Zoonozy w pigułce”, który dotyczył pasożytniczych chorób odzwierzęcych z uwzględnieniem zoonoz nowo pojawiających się i zagrażających człowiekowi oraz w pokazie „Czy pleśń może kojarzyć się dobrze”? W ramach pokazu klubowicze obejrzeli preparaty mikroskopowe podstawowych gatunków grzybów, dzięki którym powstają znane nam ze sklepu sery pleśniowe oraz pączkujące drożdże.

Nagroda pozwoliła również na warsztaty robotyczne i sesję gier planszowych podczas nocki naukowej KMO, która miała miejsce 03.02.2017 r.

Najpierw pod kierunkiem pana Antoniego Dudy z Firmy „Nowa Edukacja i Technologie" z Rybnika, obydwa kluby działające w Gimnazjum uczestniczyły w zajęciach z budowy i programowania robotów Lego Mindstorms i innych platform robotycznych.

Młodzi naukowcy roboty sami zbudowali, a później zaprogramowali. „Dzieła” klubowiczów reagowały na dźwięk, ruch, ultradźwięki i „chodziły” po wyznaczonych trasach.

Po warsztatach robotycznych przyszedł czas na wykazanie się kreatywnością, sprytem, planowaniem i przechytrzaniem przeciwnika, czyli na gry planszowe pod kierunkiem pana Arkadiusza Budnego z firmy „Gry niebanalne”.

Oczywiście kluby mają jeszcze środki i plany na kolejne naukowe wyzwania, w tym organizację Festiwalu Nauki „Sztuka eksperymentu”.

_SAM5098.jpeg _SAM5123.jpeg _SAM5124.jpeg _SAM5125.jpeg

Opiekun KMO Szperacze

Jolanta Flakowska