Dziś są imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
Wybierz język:
 16-02-2017 13:51

III Wojewódzki Festiwal Piosenek Czesława Niemena

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki - wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów. Urodzony 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka, pochowany na warszawskich Powązkach w 2004 r.

Jeden z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku.

Dla społeczności Gimnazjum w Korfantowie jest patronem szkoły. Każdego dnia staramy się pamiętać o przesłaniu płynącym z jego twórczości, ale jest taki szczególny dzień w roku, kiedy upamiętniamy jego postać - Dzień patrona szkoły. Kulminacyjnym punktem obchodów jest Wojewódzki Festiwal Piosenek Czesława Niemena. Ta cykliczna impreza miała w tym roku miejsce ósmego lutego.

Świąteczny dzień rozpoczął się uroczystym apelem, po którym pierwszoklasiści obejrzeli film dokumentalny o życiu i twórczości Czesława Niemena. Ten ciekawy dokument wyprodukowany został przez Telewizje Polską, a wyreżyserowany przez Eugeniusza Szpakowskiego.

Klasy drugie rozwiązywały krzyżówkę, która wymagała znajomości życia i twórczości Czesława Niemena, natomiast trzecie wykonywały portret patrona w dowolnej technice.

Przygotowani duchowo i emocjonalnie gimnazjaliści stali się uważną publicznością dla III Wojewódzkiego Festiwalu Piosenek Czesława Niemena.

Jury konkursu w składzie: Marek Kryjom, wokalista i gitarzysta zespołu Piersi, Adam Sinicki, dyrektor ZS w Tułowicach oraz Zbigniew Marcinkiewicz, opiekun i nauczyciel muzyczny licznego grona solistów oraz zespołów muzycznych, jak co roku mieli trudne zadanie do wykonania.

Na Festiwalu zmagało się jedenastu solistów, występujących w trzech kategoriach: soliści – szkoła podstawowa, soliści – gimnazjum oraz soliści ze szkół ponadgimnazjalnych. Swoje możliwości wokalne i sceniczne prezentowało także pięć zespołów wokalnych.

Artyści nadali osobisty rys prezentowanym utworom i nie obawiali się korzystać z bogatej skarbnicy twórczości Czesława Niemena. Usłyszeć można było zarówno piosenki znane, jaki i utwory mniej znane szerokiej publiczności, trudne wykonawczo, stawiające wysokie wymagania przed wykonawcami.

Ostatecznie, wśród solistów w kategorii szkół podstawowych za najlepszą wykonawczynię jury uznało Karolinę Tomczyk z ZSP w Ścinawie Małej. Karolina wykonała z wielkim wdziękiem i pazurem artystycznym utwór „Płonie stodoła”.

Zwyciężczynią w kategorii soliści – gimnazjum została Kinga Szczepańska z Publicznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Paczkowie. Kinga zaśpiewała „Pod papugami” poruszając publiczność i jury. Jej także przypadła w udziale nagroda Grand Prix. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo Sandra Sikacka („Jednego serca”) z ZS PG w Łambinowicach oraz Magdalena Juśkiewicz („Pamiętam ten dzień”) z Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie.  Na trzecim miejscu znalazła się Agnieszka Poremba z MGOK w Głogówku wykonując „Sen o Warszawie”. W tej kategorii jury przyznało jeszcze wyróżnienie, które przypadło w udziale Nikoli Trybulskiej z ZS PG w Łambinowicach za wykonanie utworu „Płonie stodoła”.

W kategorii zespołów, wśród wykonawców ze szkoły podstawowej po pierwsze miejsce sięgnął ansambl „Muzykalni” z ZSP w Przechodzie wykonując „Sen o Warszawie”. 

W kategorii zespołów gimnazjalnych jury przyznało pierwsze miejsce „Efemerydzie” z Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie za wykonanie utworu „Kołokolczik”. Drugie miejsce przypadło zespołowi „Pół na pół” z PG nr 2 w Głuchołazach za wykonanie utworu „Obok nas”. Trzecim miejscem cieszył się zespół „The best teenagers” z ZS PG w Łambinowicach za wykonanie tego samego utworu.

Pierwsze miejsce kategorii zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych zajął zespół muzyczny składający się z 3 wokalistów i 5 instrumentalistów z ZSiPO w Nysie. Oktet wykonał utwór „Płonie stodoła”.

Gościem specjalnym Festiwalu była pani Anna Lis – wokalistka, na co dzień ucząca muzyki w SP nr 1 w Nysie. Pani Anna wykonała dla festiwalowej publiczności utwór „Pod papugami” w niezwykle ciekawej aranżacji.

Nagrody zostały wręczone zwycięzcom przez dyrektor Gimnazjum w Korfantowie, Małgorzatę Sinicką. Wręczaniu nagród asystowali członkowie jury, ściskając dłonie zwycięzcom i uczestnikom Festiwalu.

Sponsorami nagród były firmy i osoby prywatne z gminy Korfantów oraz burmistrz Korfantowa, który objął imprezę patronatem.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością pan Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik oraz dyrektorzy Zespołów Szkolno – Przedszkolnych w Korfantowie, Marek Misztal, w Ścinawie Małej, Joanna Beśka oraz w Przechodzie, Elżbieta Rauch.

Po III Wojewódzkim Festiwalu Piosenek Czesława Niemena pozostał ślad w naszej pamięci i sercu. Już jednak oczekujemy na IV Festiwal, by ponownie delektować się jego twórczością w myśl słów z jednej z jego piosenek: „Idźmy, więc naprzód świadomi pozostawiania za sobą śladów…”.

 

 

Jolanta Flakowska

Zdjęcia: Sara Mierzejewska, Aleksandra Jacheć