Dziś są imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Wybierz język:
 14-06-2017 14:31

Szkoła z Korfantowa wśród zwycięzców I edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”

 

Fot. 1.jpeg

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Korfantowie z województwa opolskiego znalazła  się w gronie 16 nagrodzonych placówek edukacyjnych w ramach programu „Być jak Ignacy”. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca br. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. W programie, którego celem jest zachęcenie dzieci do poznania nauk ścisłych poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie, wzięło udział prawie 3000 uczniów ze 159 szkół.

 

Tytuł Szkoły Roku trafił do Szkoły Podstawowej w Podchojnach (woj. świętokrzyskie). Jej uczniowie zorganizowali konkurs na temat Ignacego Łukasiewicza, angażując również społeczność lokalną. Zainicjowali „Tydzień z Ignacym Łukasiewiczem” oraz stworzyli galerię portretów znanych wynalazców i naukowców. W realizację programu włączyli rodziców, uczniów z innych szkół oraz lokalne władze. Uczniowie zorganizowali m.in. spotkanie z jednym z ambasadorów programu, nagradzanym w kraju i za granicą wynalazcą – Petrosem Psyllosem.

– Program edukacyjny „Być jak Ignacy” to przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Wierzymy, że sukcesy młodych pokoleń naukowców będą w przyszłości stanowić podstawę ich wielkich osiągnięć. To nasza inwestycja w przyszłość polskiej nauki – powiedziała Magdalena Zegarska, wiceprezes Zarządu PGNiG SA.

„Być jak Ignacy” to program edukacyjny połączony z konkursem dla szkół podstawowych, które mogą ubiegać się o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza i nagrody. W tym roku tytuł trafił do placówek, których uczniowie przeprowadzili najciekawsze działania związane z promocją nauki i postacią Ignacego Łukasiewicza. Wszystkie zwycięskie projekty udowodniły, że wiedza zdobyta przez odkrywanie, eksperymentowanie i zabawę to najskuteczniejsza forma edukacji.

Do Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego przystąpiło 159 szkół podstawowych z całej Polski. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami założyli koła naukowe, dzięki którym poszerzali wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych przez twórców programu.

Oficjalna gala zwieńczająca I edycję programu edukacyjnego Fundacji PGNiG odbyła się 13 czerwca br. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Wśród laureatów konkursu znalazło się 16 szkół z całej Polski (kolejność alfabetyczna):

 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza w Darłowie (woj. zachodniopomorskie)
 • Stowarzyszenie Edukator w Łomży – Publiczna Szkoła Podstawowa w Długołęce (woj. podlaskie)
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kochanowskiego w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie)
 • Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie (woj. mazowieckie)
 • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku (woj. warmińsko-mazurskie)           
 • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach (woj. małopolskie)
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korfantowie – Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Korfantowie (woj. opolskie)
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu (woj. śląskie)           
 • Szkoła Podstawowa nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi (woj. łódzkie)
 • Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym (woj. podkarpackie)
 • Szkoła Podstawowa w Podchojnach (woj. świętokrzyskie)
 • Szkoła Podstawowa nr 9 w Rumi (woj. pomorskie)
 • Zespół Szkół w Stawie – Szkoła Podstawowa w Stawie (woj. lubelskie)
 • Zespół Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach (woj. kujawsko-pomorskie)
 • Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie)
 • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie (woj. dolnośląskie)                          

Szkoły otrzymały nagrody pieniężne, które zostaną przeznaczone na wybrany przez uczniów cel, np. zakup sprzętu komputerowego dla szkół.

– Cieszymy się, że nasz program został tak pozytywnie odebrany przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która wystartuje po wakacjachpowiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Podczas wręczenia nagród w Muzeum Gazownictwa Fundacja PGNiG po raz pierwszy zaprezentowała specjalne mobilne laboratorium. Od września będzie odwiedzało szkoły, które wygrały w konkursie. Na pokładzie specjalnie zaadoptowanego autobusu będą odbywać się zajęcia dydaktyczne, pokazy, warsztaty, eksperymenty i projekcje filmów edukacyjnych.

Szczegółowe informacje i wszystkie elementy składające się na program „Być jak Ignacy” dostępne są na platformie internetowej www.bycjakignacy.pl. Zapraszamy także na profil programu na Facebooku: www.fb.com/bycjakignacy

Program „Być jak Ignacy” został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Dodatkowych informacji udziela:

Departament Public Relations PGNiG SA,

tel.: (22) 589 4701, (22) 589 4449, e-mail: media@pgnig.pl