Dziś są imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
Wybierz język:
 29-08-2017 15:31

Dożynki Gminne 2017 już za nami…

W dniach 26-27 sierpnia 2017 roku odbyły się Dożynki Gminne oraz Święto Pieroga przy Świetlicy wiejskiej we Włodarach. Gospodarzem dożynek był Burmistrz Korfantowa oraz sołectwo Włodary, starostami zaś Pani Bożena Strombek i Pan Arkadiusz Byra. Uroczystość dożynkowa została połączona ze Świętem Pieroga, ponieważ pierogi zostały uznane przez Nyskie Księstwo Jezior i Gór za produkt lokalny Włodar .

Podczas dwudniowej imprezy przybyli goście mogli skorzystać z dużej ilości atrakcji m.im. można było wziąć udział w konkurencjach strzelania z procy i wiatrówki, obejrzeć pokazy bitw batalistycznych wojsk napoleońskich i skosztować potraw, jakie jedli żołnierze z tamtego okresu. Liczne zespoły z terenu gminy Korfantów urozmaicały czas prezentując swoje umiejętności wokalne m.in. studio piosenki przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie prowadzone przez Pana Zbigniewa Marcinkiewicza. Występ główny należał do zespołu muzycznego „ABBA” z Czech. Pomimo zmieniającej się pogody, uczestnicy imprezy bawili się do późnych godzin.

Niedziela rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we Włodarach, po jej zakończeniu kolorowy korowód dożynkowy wraz z orkiestrą dętą wyruszył w kierunku świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości dożynkowych. Tradycyjnie starostowie dożynek wręczyli Burmistrzowi bochen chleba, który podzielono pomiędzy przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Alina Baran – członek Zarządu Powiatu Nyskiego, Elżbieta Harhura- Prezes Nyskiego Księstwa Jezior i Gór, Janusz Wójcik - doradca marszałka. Tego dnia nie zabrakło także występów artystycznych dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej we Włodarach Fundacja „Dla Przyszłości” oraz zespołów „Echo Korfantowa” i Koła Gospodyń Wiejskich Włodarzanki. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych. Na nich czekały m.in. dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy, puszczane były bańki mydlane czy kolorowe balony z helem. Swoją działalność artystyczną zaprezentowała grupa twórczości przy MGOKSiR w Korfantowie.

Podczas imprezy odbyły się liczne konkursy z cennymi nagrodami. Konkurs lepienia pierogów wygrała drużyna z Puszyny. W czasie trwania dożynek została powołana komisja do oceny koron dożynkowych i najlepiej ubranej posesji. Najpiękniejsza korona należała do Sołectwa Puszyna, a za najładniej ustrojoną posesję uznano dom i otoczenie Państwa Janiny i Aleksandra Sosulskich. Niedzielny wieczór także zakończył się wspaniałą zabawą taneczną, która poprowadzona została przez zespół Tequila Band.

Niestety niedzielną uroczystość zakłócił przykry incydent w postaci podpalenia sterty słomy znajdującej się na polu obok świetlicy. Nie doceniono trudu rolnika, który w wyniku pożaru poniósł ogromne straty. Pomimo zaistniałej sytuacji Burmistrz Korfantowa zdecydował o kontynuacji festynu, a przybyłe jednostki OSP zabezpieczyły miejsce zdarzenia.