Dziś są imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
Wybierz język:
 22-11-2017 14:55

Akademia z okazji Święta Niepodległości w ZS-P w Ścinawie Małej

„Wolność- to nie cel lecz szansa by spełnić najpiękniejsze sny, marzenia....Wolność brzmi, jak radosny ludzi śmiech, którzy wolność swą zdobyli na obronę.....”.

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

Z tej okazji 13 listopada uczniowie klasy VI pod kierunkiem  wychowawczyni- Violetty Piekarskiej, zaprezentowali program poetycko-muzyczny pod hasłem „Pociąg do wolności”.

Przewodnicy- kolejarze, w rolę których wcielili się Amelia Krzemianowską i Tomasz Radom, oprowadzili uczniów, 6-ciolatków i nauczycieli a także zaproszonych gości po najważniejszych wydarzeniach historii Polski. Uczniowie klasy VI recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Tytułowy pociąg zatrzymywał się na czterech stacjach: Niewola, Powstania, I Wojna Światowa i Wolność. To ważne fakty dla Polaków, które miały miejsce na drodze do upragnionej wolności.

Podczas akademii minutą ciszy oddano hołd tym, którzy polegli w obronie Ojczyzny oraz zapalono symboliczny znicz. Cała społeczność szkolna z zaciekawieniem wysłuchała niezwykle wzruszającego programu.

Akademię wzbogaciły dekoracje oraz prezentacja multimedialna ukazująca koleje losów ojczyzny.

Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Ta lekcja historii utwierdziła nas również w przekonaniu, iż „...wolność- to nie cel lecz szansa by spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.... Wolność brzmi, jak radosny ludzi śmiech, którzy wolność swą zdobyli na obronę.....”