Dziś są imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Wybierz język:
 08-03-2018 12:12

Burmistrz Korfantowa odebrał promesę na utworzenie żłobka w Korfantowie

 

Promesa.jpeg

Ponad 9 milionów złotych wsparcia na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki dla najmłodszych w ramach Programu „Maluch Plus”. Minister oraz wicewojewoda wręczyli nowe Promesy dziesięciu opolskim samorządom.

 

Rusza nowa edycja rządowego Programu „Maluch Plus”, którego celem jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki  w żłobkach i  klubach dziecięcych  oraz  u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci,  w tym dla dzieci niepełnosprawnych oraz wymagających szczególnej opieki.

Do końca roku powstaną nowe instytucje opieki takie jak żłobki czy kluby dziecięce. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przyznało w tym roku na realizację Programu „Maluch Plus” w woj. opolskim niespełna 9,9 mln złotych. To daje w sumie niemal 600 nowych miejsc opieki dla maluchów i prawie 2 tysiące dofinansowanych już miejsc. Ponadto, w tym roku, pięć gmin w których nie było żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, otrzymało od resortu dofinansowanie. Mowa o gminie Wołczyn, Dąbrowie, Ujeździe, Lubszy oraz Korfantowie.

7 marca przedstawiciele 10 gmin województwa opolskiego odebrali z rąk Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Violetty Porowskiej, wicewojewody opolskiego Promesy na realizację rządowego programu. –Ten rok 2018 jest o tyle wyjątkowy, że zwiększyliśmy środki na Program „Maluch Plus”. Rok temu tych środków było na poziomie 150 milionów złotych, a w roku mamy już 450 milinów złotych – wyjaśnia minister. – Mieliśmy wcześniej taką sytuację, że tylko w 30 procentach gmin w Polsce była zapewniona opieka (dzieci do lat 3 – przyp. MK), a dziś jest już nieco lepiej bo dochodzimy do granicy 40 procent – dodaje. Wicewojewoda opolski zwraca uwagę, że samorządy Opolszczyzny chętnie współpracują w ramach realizacji „Maluch Plus”. – Przez wszystkie lata funkcjonowania tego programu, dofinasowanie z budżetu państwa dla województwa opolskiego wynosi niemal 16 milionów złotych. Od początku funkcjonowania „Maluch Plus” liczba utworzonych miejsc wzrosła pięciokrotnie.

-Przyznam szczerze, że się nie spodziewałem, że ten program się tak mocno rozwinie, biorąc pod uwagę, że w naszym powiecie tylko w Oleśnie istnieje żłobek. To, że się nam uda ponieść o 20 procent liczbę miejsc w istniejącym żłobku z tego się ogromnie cieszę – komentował Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. Lewicki dodał także, że wszystkie rządowe programy, pilotowane przez MRPiPS, dostarcza miastu możliwość realizacji również własnych inicjatyw lokalnych.

Po konferencji, minister oraz wicewojewoda spotkali się z podopiecznymi żłobka samorządowego nr 3 w Opolu, które jest beneficjentem Programu "Maluch Plus".

20180307142453_img-3732.jpeg 20180307142629_img-3764.jpeg

Tekst i zdjęcia pochodzą ze strony Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.