Dziś są imieniny: Joanny, Ksawerego, Luizy
Wybierz język:
 16-03-2006 09:18

Ruszyła akcja „Pij mleko”

Od 13 marca br. dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Korfantowie mają możliwość zakupienia za symboliczne kwoty mleka smakowego w kartonikach o pojemności 250 ml. Mleko dostarczane jest przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Prudniku. W ręce uczniów kartoniki z mlekiem trafiają poprzez świetlicę szkolną.
Obecnie mleko smakowe wypija codziennie 48 uczniów szkoły, ale jak twierdzi kierowniczka świetlicy, pani Elżbieta Macan, liczba chętnych rośnie.
Badania ostatnich lat udowodniły, że przyrost masy kostnej u dzieci pijących mleko jest efektem trwałym w odróżnieniu od suplementacji preparatami wapniowymi i ma istotny wpływ na kształtowanie masy kostnej. Mleko zawiera nie tylko minerały istotne do kształtowania szkieletu, ale także białka stymulujące kościotworzenie. Zwiększenie gęstości minerału kostnego (BMD) mierzonego densytometrycznie o 2-3% zmniejsza ryzyko złamań kości o 10-20%.
Szczególnie pilne wydają się działania profilaktyczne adresowane do najmłodszego pokolenia. Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika bowiem, iż dieta współczesnych polskich jedenastolatków zaspokaja jedynie 50% dziennego zapotrzebowania na wapń. Tak znaczny deficyt wapnia może w przyszłości wydatnie zwiększyć zachorowalność na osteoporozę.
Mająca zapobiec tej sytuacji akcja „Pij mleko” jest prowadzona za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego w ramach unijnego programu „Dopłaty do spożycia mleka i przetworów mlecznych w placówkach oświatowych”.

Jolanta Flakowska

Dsc09530.jpeg Dsc09531.jpeg Dsc09534.jpeg Dsc09526.jpeg