Dziś są imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
Wybierz język:
 04-08-2006 07:55

Ratujmy kasztanowce

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Korfantowie – uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2006” mimo wakacji intensywnie pracują nad realizacją programu. Efekty działań widoczne są już na terenie Korfantowa.

Spośród trzydziestu drzew kasztanowca zwyczajnego objętych opieką w ramach programu „Chcemy poznać, zrozumieć i skutecznie działać” na połowę nałożono tzw. czarnolepy. Czarna folia posmarowana lepem z feromonem ma za zadanie zwabić i unieruchomić szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka. Byłoby znakomicie, gdyby akcja spotkała się ze zrozumieniem mieszkańców i zarówno folia jak i tabliczki informacyjne pozostały na swoim miejscu. Założenie czarnolepów było możliwe dzięki ogromnej pomocy Nadleśnictwa Tułowice oraz Urzędu Miasta w Korfantowie.
Poza lepowaniem młodzież grabiła opadłe liście, które zawierają poczwarki szkodnika. Niszczenie liści jest bardzo istotną mechaniczną metodą walki ze szrotówkiem, jako że powinno znacznie ograniczyć sierpniowy wylot motyla. Gimnazjaliści liczą na przyłączenie się mieszkańców naszego miasta i gminy do akcji ratowania drzew. Bardzo istotne byłoby systematyczne grabienie i palenie opadłych liści, szczególnie pod drzewami znajdującymi się na prywatnych posesjach.
Równolegle z pracami w terenie, młodzież prowadzi prace badawcze nad kasztanowcami oraz ich szkodnikiem i metodami walki z nim. Obserwacji podlegają także kontrolne okazy kasztanowców nie objętych programem np. w Niesiębiędowicach. Zebrane i opracowane materiały stanowią merytoryczną bazę pracy naukowej oraz pokazów multimedialnych, które stworzą młodzi naukowcy.

Jolanta Flakowska

Dsc04332.jpeg Dsc04339.jpeg Dsc04352.jpeg Dsc04496.jpeg Dsc04501.jpeg Dsc04505.jpeg Dsc04506.jpeg Dsc04508.jpeg Dsc04518.jpeg