Dziś są imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii
Wybierz język:
 15-05-2019 12:40

Wizyta dzieci z Francji w Korfantowie

W dniach od 6-11.05.2019 roku w Gminie Korfantów gościła delegacja z partnerskiego miasta Boulleret we Francji. Delegacja liczyła 24 uczniów  wieku od 9 - 10 lat oraz 6 opiekunów. Wizyta ta ukoronowała wieloletnie starania pani dyrektor Nathalie Maupas, która już od 2013 roku przygotowywała się na przyjazd wraz z uczniami swojej szkoły do szkoły w Ścinawie Małej.

 Pierwszy dzień pobytu minął na zwiedzaniu  Korfantowa oraz odpoczynku po wielogodzinnej  podróży.

W trakcie drugiego dnia pobytu (07.05.) delegacja francuska i dzieci  z klasy czwartej  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie Małej uczestniczyły we wspólnych zajęciach edukacyjnych, kulinarnych, kulturalnych i sportowych podczas których poznawali naszą kulturę i zwyczaje.

 8 maja br.  delegacja z Boulleret i uczniowie ze Ścinawy Małej wspólnie zwiedzali Nysę: Bastion św. Jadwigi, Rynek, Bazylikę Mniejszą, Muzeum Powiatowe. Po aktywnym zwiedzaniu  miasta powiatowego cała grupa polsko - francuska wzięła udział we wspólnym pieczeniu chleba i rogalików w Wilamowicach Nyskich.

9 maja br.  delegacja z Francji  zwiedziła Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, zapoznała  się z historią poległych francuskich żołnierzy, uczciła ich  pamięć  minutą ciszy oraz złożyła znicze pod pomnikiem.  Uczniowie wzięli udział w pokazie strażackim zorganizowanym przez OSP w Ścinawie Małe oraz  odwiedzili  fabrykę robotów w Łączniku.

W dniu 10 maja 2019 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Ścinawie Małej delegacja francuska uczestniczyła w uroczystościach Dnia Patrona Szkoły, a także spędziła aktywne popołudnie podczas zajęć sportowych zorganizowanych przez animatora dziecięcego

Podczas uroczystej pożegnalnej kolacji pani dyrektor szkoły w Boulleret   i prezydent Komitetu Współracy z Boullet  Pan René-Laurent BALLAGUY  złożyli podziękowania  Burmistrzowi  Korfantowa, Dyrekcji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ścinawie Małej oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przyjęcie delegacji za ciepłe i serdeczne przyjęcie oraz ogrom zapewnionych atrakcji.