Dziś są imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
Wybierz język:
 26-09-2006 12:38

„Sprzątanie świata – Polska 2006”

Pod takim tytułem odbyła się tegoroczna, trzynasta z kolei akcja porządkowania Ziemi. Jej celem jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska poprzez uprzątanie śmieci, selektywną zbiórkę odpadów oraz długofalowe programy ekologiczne. Tematem tegorocznej akcji była selektywna zbiórka odpadów oraz podkreślenie problemu dzikich wysypisk. Według organizatorów akcji każda ekologiczna decyzja jaką podejmujemy ma wpływ na środowisko. Zgodnie z tą myślą uczniowie Zespołu Szkól w Korfantowie podjęli szereg działań poprawiających stan najbliższego otoczenia.

Już w piątek, 15 września swój kawałek Ziemi porządkowali uczniowie z Szkoły Filialnej w Puszynie oraz gimnazjaliści. Najmłodsi uprzątnęli, segregując odpady, teren szkoły i jej okolice. Natomiast uczniowie Gimnazjum działali na trzech frontach. Pierwszoklasiści zajęli się porządkowaniem terenu parku miejskiego – wypełnili 11 sześćdziesięciolitrowych worków, które odebrała firma Altwater specjalizująca się w selektywnej zbiórce odpadów. Miło przyznać, że w tym roku było czyściej. W ubiegłym roku, na tym samym terenie gimnazjaliści zebrali dwa razy więcej śmieci.

Klasy II i III gimnazjum realizowały zadania w ramach Ogólnopolskiego Programu Grantowego „Równać szanse 2006” Ich zadaniem było dokładne wygrabienie i zapakowanie do worków liści pod kasztanowcami objętymi programem ochrony w ramach projektu „Chcemy poznać, zrozumieć i skutecznie działać”. Zgodnie z harmonogramem programu liście należy grabić, by nie zostawić pod drzewami poczwarek groźnego dla kasztanowców motyla, znoszących nawet trzydziestostopniowe mrozy. Prace szły tak intensywnie, że zabrakło worków. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Korfantowie liście zostaną spalone na wysypisku.

Trzecie zadanie polegało na umieszczeniu w parku miejskim pięciu koszy wykonanych gospodarczym sposobem. Młodzież ma nadzieję, że ułatwią one utrzymanie czystości w najbardziej krytycznych pod tym względem miejscach parku, głównie w okolicy zabytkowego dębu.

Akcje sprzątania świata zamknęli w miniony wtorek, 19 września uczniowie Szkoły Podstawowej. Dzieci uprzątnęły teren szkoły i wyznaczyły miejsca, w których posadzą w kwietniu drzewa. Każda z klas zaopiekuje się jednym okazem. W ten sposób powstanie mini park dendrologiczny ułatwiający naukę rozpoznawania i oznaczania krajowych gatunków drzew.Jolanta Flakowska

DSCF0290.jpeg DSCF0293.jpeg DSCF0299.jpeg DSCF0309.jpeg DSCF0319.jpeg DSCF0321.jpeg DSCF0330.jpeg DSCF0331.jpeg DSCF0504.jpeg DSCF0510.jpeg DSCF0512.jpeg
getfile.jpeg