Dziś są imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy
Wybierz język:
 20-09-2006 14:06

Uroczyste otwarcie mostu

W dniu 21 września 2006 roku o godzinie 10.00 w Korfantowie zostanie dokonane uroczyste otwarcie mostu na rzece Ścinawa Niemodlińska. Prace budowlane, prowadzone przez firmę „POLBAU” rozpoczęte zostały 30 maja 2005 roku. Inwestorem zakończonego zadania był Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu a autorem projektu Biuro Projektów Budownictwa Lądowego „PROMOST” w Wiśle. Inwestycja w większości została sfinansowana z Budżetu Samorządu Województwa Opolskiego, i dofinansowana z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Transportu.
Most znajdujący się w ciągu drogi wojewódzkiej nr 407 Nysa-Korfantów, jest jednym z nielicznych zabytkowych mostów w kraju, w którym zachowano formę architektoniczną 100-letniego mostu. Jednocześnie parametry techniczne dostosowane są do aktualnie obowiązujących norm i przepisów prawnych.
Nośność wyremontowanego mostu zwiększono do klasy A-50 ton. Posiada on konstrukcję żelbetonową łukową bezprzegubową, z dwoma filarami zlokalizowanymi na terenie zalewowym. Elementy wykończeniowe łuków wykonane są z piaskowca, co nadaje mostowi wyrafinowany i zarazem przyjazny charakter. Płyta pomostowa opiera się na łukach żelbetonowych za pomocą betonowych tarcz. Łuki są głównym elementem nośnym konstrukcji. Przyczółki są żelbetonowe, pełnonośne posadowione bezpośrednio na gruncie nośnym. Filary pośrednie są żelbetonowe, pełnościenne posadowione bezpośrednio na gruncie. Nawierzchnia jezdni wykonana została z odpornych na uszkodzenia i koleinowanie warstw z betonu asfaltowanego i warstwy ściernej z mieszanki SMA.
W uroczystości otwarcia mostu udział wezmą przedstawiciel Rządu i przedstawiciele Województwa Opolskiego.
Uroczystego poświęcenia dokona ksiądz Prałat Andrzej Ziółkowski proboszcz parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Korfantowie.
Nowo wyremontowany most przepięknie współgra z otaczającą go zielenią
a zabytkowy charakter wspaniale harmonizuje z zabytkową architekturą naszego miasteczka. Solidne i zdobienne wykończenia balustrad z kutej stali, a także stylowe oświetlenie mostu czynią go kolejną perłą architektury naszej gminy.
Zobacz również: Zakończono przebudowę mostu w Korfantowie

1912 most.jpeg Most4aa.jpeg Most.jpeg most 19.09.06 002.jpeg _MG_6839 i.jpeg