Dziś są imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
Wybierz język:
 03-09-2019 12:48

Uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej

Dnia 1 września 2019 r. w Korfantowie odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 24. rocznicą poświecenia pomnika pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP.

Zgodnie z programem uroczystość rozpoczęto od Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Korfantowie podczas której homilię wygłosił ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Ksiądz podczas kazania mówił o zmaganiu się ze złem dla dobra ojczyzny. Głosił, iż wojny wybuchają ze względu na pychę, której powinniśmy się wystrzegać. Na koniec swojej Homilii apelował by szukać drogi do pojednania przez słowo ,,przepraszam” nie zaś przez traktaty czy konwencje. 

Po mszy na cmentarzu nastąpiło złożenie wiązanek i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa. Z cmentarza uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Odzyskania Niepodległości, gdzie w pierwszej kolejności został odśpiewany hymn, a następnie  również zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Na koniec uczestnicy spotkania udali się do Szkoły Podstawowej nr 2 w Korfantowie przy ulicy Adama Mickiewicza. Wśród zaproszonych gości byli Burmistrz Korfantowa Pan Janusz Wójcik,  Starosta Nyski Pan Andrzej Kruczkiewicz, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pani Danuta Korzeniowska, Senator Pan Jerzy Czerwiński, Prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Kędzierzynie – Koźlu Pan Witold Listowski. Podczas uroczystości nie zabrakło Dyrektora ZSP w Korfantowie Pana Marka Misztala  oraz gospodarz obiektu Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Korfantowie Pani Małgorzaty Sinickiej, Dyrektor Żłobka w Korfantowie Pani Joanny Fudali oraz proboszcza Parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej ks. Jacka Wilczyńskiego. Uroczystość prowadzona była przez Pana Mariusza Żabińskiego. Cała uroczystość odbyła się pod hasłem „Nie o zemstę lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”. Zgodnie ze słowami ks. Tadeusza Zaleskiego refleksja po spotkaniu powinna być taka, iż wszelkie rodzące się spory i konflikty należy rozwiązywać z pokojowym nastawieniem. Podczas uroczystości i wystąpień nastąpiło uhonorowanie Pana Władysława Białowąsa resortowym odznaczeniem Stowarzyszenia Kresowiaków Polskich. Spotkanie  zostało urozmaicone  występem  solistek ze  Studia Piosenki MGOKSiR w Korfantowie.