Dziś są imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
Wybierz język:
 14-01-2020 12:06

Globalne zmiany środowiska czyli KMO na „Nocy biologów” we Wrocławiu

W piątek, 10.01.2020 r., Klub Młodego Odkrywcy Szperacze uczestniczył w zajęciach w ramach ogólnopolskiej akcji naukowej „Noc biologów ”. Na zainteresowanych nauką o życiu, czekali podczas dziewiątej edycji, pracownicy naukowi i studenci w 34 ośrodkach akademickich w Polsce. Nasi klubowicze skorzystali z różnorodnych i ciekawych zajęć na Uniwersytecie Wrocławskim.

Jak sami klubowicze stwierdzili ”… była to bardzo udana wyprawa. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych, nowych rzeczy. No i było bardzo miło i fajnie.”

 Klubowa trzydziestka wybrała zajęcia w trzech instytutach Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas wykładu „Mikrogłosy, czyli o rozmowach w mikroświecie” w Instytucie Mikrobiologii i Genetyki, dowiedzieliśmy się, jak i o czym plotkują bakterie i wirusy. Prezentacja multimedialna „Żywiciel zakładnikiem pasożyta” ukazała nam podstępne działania pasożyta zmieniające zachowania organizmu, na którym żeruje. Z zaskakującymi faktami z życia drzew zapoznał nas wykład „Tajemnice najwyższych drzew świata”

Warsztaty „Wielki mózg” w Katedrze Biologii Człowieka, poprowadzone przy pomocy wypreparowanych organów ludzkich i zwierzęcych, wprowadziły nas w tajniki anatomii, ewolucji oraz możliwości i ograniczeń ludzkiego mózgu. Dowiedzieliśmy się także tego, jak mała rybka akwariowa wstrząsnęła światem medycyny, biologii i farmacji. Co więcej sami mogliśmy podjąć krótką współpracę z Danio pręgowanym podczas warsztatu i pokazu „Mała rybka akwariowa skarbnicą wiedzy” w Instytucie Biologii Eksperymentalnej.

Na koniec wysłuchaliśmy jeszcze ciekawego wykładu „Czy mikroby są eko?” Sporo usłyszeliśmy o mikrobach wskaźnikowych i o sposobach ich wykorzystania do poprawy stanu zdegenerowanego środowiska.

Nasza aktywność nie była jednak tylko naukowa. Przed zajęciami na Uniwersytecie oderwaliśmy się od wszystkiego, co nam ciąży, w Parku Trampolin GOJUMP.

Zwiedzaliśmy też stolicę Dolnego Śląska, tropiąc słynne wrocławskie krasnale. W drodze powrotnej, w autobusie odbył się konkurs wiedzy o Wrocławiu. Najwięcej wiadomości zachomikowali: Wiktoria, Andrzej i Amelia. Przyda się podczas kolejnych wypraw.

Oj! Działo się, działo!

Opiekunki KMO Szperacze i TP

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka - Maćków