Uczniowie Gimnazjum w Korfantowie uczestniczyli w otwarciu ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w Kubicach
We wtorek, 23 października 2007 roku, leśna edukacja przybrała dla uczniów korfantowskiego gimnazjum jedną z ciekawszych form – aktywnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu ścieżki edukacyjnej w Lesie Kubice, powstałej dzięki staraniom Nadleśnictwa Prudnik oraz Starostwa Powiatowego w Nysie.
Edukacja leśna jest częścią szeroko pojętej edukacji ekologicznej, dlatego powinna odbywać się przy współdziałaniu wielu instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.
Przedstawicieli kilku z nich skupiło przygotowanie, a następnie otwarcie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej w kubickim lesie.
W miniony wtorek uroczystość rozpoczęła się na parkingu leśnym w Kubicach. Pan Jarosław Myśliński, Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Prudnik, przywitał zebranych gości: Nadleśniczego Stanisława Jureckiego, specjalistę w dziedzinie edukacji leśnej, Rafała Kaszę, podleśniczych: Hieronima Jureckiego i Pawła Bandurskiego. Starostwo Powiatowe w Nysie reprezentowali: Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Jacek Tarnowski oraz pani Małgorzata Podborączyńska. Pan Myśliński przywitał także bardzo serdecznie nas, czyli: pana dyrektora, Marka Misztala, klasę III b gimnazjum, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Kingę Gębarowską i Izabelę Cwynar, panie Kamilę Sołtys i Paulinę Kumala oraz panią Jolantę Flakowską.
Uczniowie klasy III b gimnazjum przygotowali, pod kierunkiem pani Kamili Sołtys, przedstawienie pt. „Nie było nas – był las”, celem którego było przypomnienie wszystkim zebranym, jak duże jest znaczenie lasu dla życia człowieka i innych istot żywych. Przedstawienie miało zabawny i zaskakujący charakter. Dowiedzieliśmy się z niego, że nawet przybysze z innej planety szukają niekiedy ratunku na Ziemi. W kubickim lesie wylądowali kosmici: Błyszczący, Świecący i Migający w poszukiwaniu leczniczych ziół. Chcieli pomóc swojej koleżance – Iskierce w powrocie do zdrowia. Kosmici natknęli się w lesie na gimnazjalistów z Korfantowa, od których dowiedzieli się, że podejmują oni różne działania na rzecz ochrony swojej planety. Wszystko na szczęście skończyło się dobrze. Kosmitkę uleczył wspaniały, jesienny zapach lasu i świeże powietrze. Pełni wielu wrażeń i obdarowani mundurkami szkolnymi przybysze z Kosmosu opuścili Ziemię.
Wystąpienie nagrodzone zostało gromkimi brawami, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki. „Przerąbania” sosnowego wieńca, będącego ekologiczną wstęgą, dokonali wspólnymi siłami Nadleśniczy Stanisław Jurecki, przedstawiciel Starostwa Powiatowego, Jacek Tarnowski oraz zastępca dyrektora Zespołu Szkół, Marek Misztal. Kiedy las stanął przed nami otworem ruszyliśmy obejrzeć ścieżkę przyrodniczo– edukacyjną. Naukowa trasa liczy sobie 1,5 km i składa się z 8 tablic poglądowych dotyczących między innymi struktury lasu, jego znaczenia dla człowieka i zagrożeń, jakie niesie działalność ludzka. Plansze prezentują także gatunki roślin i zwierząt leśnych. Naszym przewodnikiem i bogatym źródłem wiedzy był pan Rafał Kasza. Ale i my dzieliliśmy się wiedzą – zaprezentowaliśmy nasze osiągnięcia w dziedzinie ratowania kasztanowców przed inwazją szrotówka kasztanowcowiaczka.
Po zdrowym i pouczającym spacerze dotarliśmy do siedziby Koła Łowieckiego „Łoś”. Tu ugoszczono nas przy ognisku, ale też zadbano o sprawność fizyczną i wiedzę. Ramię w ramię stanęliśmy do turnieju w rzutki o nagrodę Nadleśniczego. Wszystkich pokonał Karol Ludwikowski i to on otrzymał piękny klucz do oznaczania roślin. Praktyczne i cenne nagrody otrzymał także team, którego członkowie wykazali się umiejętnością rozpoznawania gatunków drzew po pokroju, liściach, korze i krótkim opisie.
Szkoda tylko, że tej pouczającej i sympatycznej imprezie nie towarzyszyła prawdziwie jesienna, kojarzona z babim latem aura.
Kamila Sołtys
Jolanta Flakowska