Dziś są imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii
Wybierz język:
 28-02-2020 13:16

Uroczystości związane z 75. Rocznicą Marszu Śmierci

27 lutego br. w Niemysłowicach odbyły się uroczystości związane z  75. Rocznicą Marszu Śmierci.

Zgodnie z programem uroczystość rozpoczęto od Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Świętej Anny w Niemysłowicach. Msza odprawiona została w intencji więźniów niemieckiego obozu Auschwitz – Birkenau zamordowanych i zamęczonych w styczniu 1945 roku podczas „Marszów Śmierci”.

Więźniowie biorący udział w marszu w styczniu 1945 roku mieli do przejścia około 20-30 km każdego dnia. Brak dodatkowego okrycia, niewystarczające racje żywnościowe, wyczerpanie, nieodpowiednie warunki noclegowe i wiele innych czynników spowodowały, że ewakuacja więźniów zamieniła się w marsz śmierci. Każde odstępstwo od kolumny traktowane było jako próba ucieczki bądź niezdolność do dalszej drogi w wyniku czego karane było natychmiastowa śmiercią. Szacuje się, ze około 15 tysięcy osób z 56 tysięcy, które wyruszyły z obozu nie przeżyło styczniowego marszu.

Po mszy świętej spod kościoła na Plac przed Wiejskim Centrum Sportowym w Niemysłowicach odbył się Marsz Pamięci uczestników biorących udział w uroczystościach. Na palcu została odsłonięta tablica pamiątkowa pod którą nastąpiło złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przez byłych więźniów obozów koncentracyjnych, Wicewojewodę Opolską Teresę Barańską, Poseł na Sejm RP Katarzynę Czocharę, Dyrektora Instytutu Śląskiego Bartosza Kuświka, Wojciecha Trębacza z IPN we Wrocławiu, przedstawicieli służb mundurowych, samorządowców, w tym Burmistrza Korfantowa Pana Janusza Wójcika, mieszkańców Opolszczyzny i harcerzy.

Uroczystość ku czci więźniów niemieckiego obozu Auschwitz – Birkenau odbyła się w Wiejskim Centrum Sportowym w Niemysłowicach.

 

 

Fot.  Damian Wicher (Tygodnik Prudnicki).