Dziś są imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Wybierz język:
 28-02-2020 13:59

Budowa zbiornika retencyjnego na rzece Ścinawa Niemodlińska w miejscowościach: Ścinawa Nyska, Ścinawa Mała i Piorunkowice

            26 lutego  br. Rada Miejska w Korfantowie, a dziś  (28.02.) Rada Miejska w Prudniku  z inicjatywy burmistrzów gmin: Pana Janusza Wójcika oraz Pana Grzegorza Zawiślaka podjęły uchwały  w sprawie wyrażenia  woli współpracy  w zakresie ujęcia w rządowym programie przeciwdziałania  niedoborowi wody na lata 2021-2027 zadania : ,,Budowa zbiornika retencyjnego  na rzece Ścinawa Niemodlińska w miejscowościach: Ścinawa Nyska, Ścinawa Mała i Piorunkowice”.

            Umocowanie dążenia w formie uchwały intencyjnej  stanowi o ważności tematu dla obu sąsiadujących  samorządów: gmin  Korfantów i Prudnik.

            Choć konieczność budowy zbiornika retencyjnego na rzece Ścinawa Niemodlińska na gruntach wsi: Ścinawa Nyska, Ścinawa Mała, Piorunkowice i  pierwsze koncepcje budowy zbiornika  o pow. 88 ha pojawiły się jeszcze na początku lat 70- tych ubiegłego wieku to niestety do dnia dzisiejszego inwestycja  nie doczekała się realizacji.

            Obecnie władze lokalne,  przekonane są i zdeterminowane w podjęciu działań wspólnych  mających na celu ujęcie budowy zbiornika w dokumentach strategicznych  polityki regionu województwa opolskiego i planach rządowych.

            Zbiornik w obecnych czasach służyć miałby  głównie gromadzeniu wody w celu jej późniejszego wykorzystania do nawodnień rolnych i gospodarki stawowej w okresie suszy, ale również rozwoju turystycznemu  obu gmin. 

            Już kilka miesięcy temu swoje wsparcie   i zaangażowanie  w temat budowy zbiornika retencyjnego  zadeklarowali poseł Kamil Bortniczuk oraz poseł Rajmund Miller.

            Władze samorządowe czynią starania, aby tematem budowy zbiornika zainteresować pozostałych posłów regionu, senatora, władze wojewódzkie i wszystkich decydentów, mogących mieć wpływ na skuteczną realizację zadania.

Poniżej, dzięki uprzejmości  Redaktora Tygodnika Prudnickiego  (fot. A. Dereń),  przedstawiamy  zdjęcia z sesji Rady Miejskiej w Prudniku, na której gościem był Burmistrz Korfantowa.