Dziś są imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
Wybierz język:
 09-06-2008 11:14

Gimnazjaliści z Korfantowa realizują projekty Centrum Edukacji Obywatelskiej

Pięć grup gimnazjalistów Zespołu Szkół w Korfantowie przystąpiło do realizacji ogólnopolskich projektów Centrum Edukacji Obywatelskiej pn.: "Literacki Atlas Polski" i "Wspólna przeszłość - współna przyszłość". W projekcie literackim uczniowie poprzez samodzielne działanie starają się dotrzeć do informacji na temat twórców, którzy mieszkali i tworzyli, bądź pozostawili po sobie jakiś ślad w najbliższym regionie; do wszelkich wiadomości dotyczących pisarzy współczesnych; do opisów literackich miejsc, wydarzeń i ludzi; do pamiątek, anegdot, ciekawostek oraz informacji o miejscach i wydarzeniach związanych z literaturą.

Gimnazjaliści za obszar twórczej penetracji obrali sobie teren gminy Korfantów - naszej "małej ojczyzny". Uczniowie z klasy I "a" (pod opieką pana Irenausza Misztala) nawiązali kontakt z poetą panem Edmundem Borzemskim. Grupa uczniów z klasy I "d" (pod kierunkiem pani Katarzyny Gajewskiej) zebrała i opracowała materiały informacyjne na temat pani Elżbiety Buczkowskiej - regionalistki, autorki minografii Przechodu. Uczniowie z klasy III d - również pod kirunkiem pani Katarzyny Gajewskiej zainteresowali się twórczością poetki - pani Ewy Maj-Szczygielskiej. Klasa III a (opiekun - pan Marek Wojdyła) zajęła się analizą dorobku "kronikarza codzienności" - dziennikarza pana Zbigniewa Marcinkiewicza.

Projekt historyczny "Wspólna przeszłość - wspólna przyszłość" stawia sobie za cel zainteresowanie uczniów zabytków przypominającymi o wielokulturowej przeszłości Polski. Klasa II "a" pod opieką pana Marka Misztala zainteresowała się dziedzictwem gminy ewangelickiej oraz śladami kultury niemieckiej na terenie naszaj gminy.

Działania uczniów z Korfantowa zostały już częściowo opisane w serwisie Zespołu Szkół w Korfantowie - na stonach portalu CEO. Warto tam zajrzeć, tym bardziej, że conajmniej dwa projekty będą realizowane także w przyszłym roku szkolnym - serwis będzie się zatem rozwijał.

ceo.jpeg