Dziś są imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii
Wybierz język:
 17-08-2021 12:23

Spotkajmy się na Szwedzkiej Górce

15 sierpnia 2021 na Szwedzkiej Górce w parafii Przydroże Małe odbyła się uroczystość SPOTKAJMY SIĘ NA SZWEDZKIEJ GÓRCE.

W ramach spotkania odbyła się msza odpustowa oraz wykład „Produkt lokalny w Nyskim Księstwie Jezior i Gór jako element zachowania lokalnego dziedzictwa” i prezentacja, połączona z degustacją: tradycyjnych, miodów przydrożańskich, pierogów włodarskich z niespodzianką oraz chleba na naturalnym zakwasie i żuru na zakwasie wilamowickim.

Spotkanie odbyło się dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju obszarów Wiejskich w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a także dzięki współpracy i realizacji projektu grantowego z LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór przez Parafię Przydroże Małe, pod opieką koordynatora Joanny Gach, przy współpracy sołtysów Przydroża Wielkiego - Danuty Korzeniowskiej i Przydroża Małego – Wiesława Nowackiego.

Partnerami spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Nysie reprezentowane przez Starostę Powiatu Nyskiego Pana Andrzeja Kruczkiewicza oraz Gmina Korfantów reprezentowana przez Wiceburmistrza Korfantowa Pana Jarosława Szewczyka.

W spotkaniu uczestniczył Pan Antoni Konopka – Wicemarszałek Opolszczyzny.

Mszę św. prowadzili księża Misjonarze Świętej Rodziny i ksiądz z polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, z udziałem Chóru TRINITAS z Korfantowa prowadzonego przez Łukasza Herbę.

Zainteresowanie spotkaniem było ogromne – gościliśmy również radnych i sołtysów z Gminy Korfantów oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Wilamowic Nyskich, Koło Gospodyń Wiejskich z Włodar, Koło Gospodyń Wiejskich ze Ścinawy Małej, przybyła pielgrzymka z Chorzowa oraz goście z za granicy.

Dziękujemy strażakom z OSP Ścinawa Mała i oraz służbie medycznej CARITAS za dbałość o bezpieczeństwo pielgrzymów zgromadzonych na uroczystości.

Dziękujemy Panu Jarosławowi Oleksów za profesjonalne nagłośnienie w czasie spotkania.

Dziękujemy również wszystkim ludziom dobrej woli z sołectw Przydroże Wielkie i Przydroże Małe za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości SPOTKAJMY SIĘ NA SZWEDZKIEJ GÓRCE.

Opracowanie: Danuta Korzeniowska