Dziś są imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
Wybierz język:
 15-09-2021 10:43

Gminne Święto Plonów w Ścinawie Małej

W sobotę, 11 września rolnicy z gminy Korfantów i goście  dziękowali za zebrane tegoroczne plony.  Podziękowania swoje złożyli Bogu w kościele parafialnym Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej, a następnie  przeszli na boisko sportowe, by wspólnie  świętować  i bawić się do późnych godzin nocnych na zabawie wiejskiej.

Początek uroczystości był bardzo tradycyjny,  Starostowie Dożynek: Anna Witor ze Ścinawy Nyskiej i Mariusz Stanula ze Ścinawy Małej przekazali Burmistrzowi  Korfantowa Januszowi Wójcikowi bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, którym podzielono wszystkich uczestników   gminnego święta plonów.

Podziękowania za plony złożyli rolnikom Antoni Konopka- Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Violetta Kozakiewicz- Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Opolskiego,  Marcin Krasoń- Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  Oddział  w Opolu.

 W trakcie wydarzenia wystąpili uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie Małej, Studia Piosenki działającego przy Wiejskim Domu Kultury w Ścinawie Nyskiej i   Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Korfantowie.

Konferansjerami uroczystości byli Pani Justyna Seman oraz  Pan Łukasz Białomazur- mieszkańcy Ścinaw, a jednocześnie nauczyciele w ZS-P Ścinawa Mała.

 Dzieci z radością korzystały z darmowych urządzeń zabawowych, słodkiej waty i popcornu, zaś dorośli częstowali się ścinawską grochówką i innymi smakołykami przygotowanymi przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ścinawie Małej.

Organizatorami tegorocznego gminnego święta plonów byli: Burmistrz Korfantowa, Sołectwo Ścinawa Mała (Sołtys Jerzy Gęsiewicz)  i Sołectwo Ścinawa Nyska (Sołtys Justyna Urbańska).

W trakcie dożynek 14 osób zaszczepiono przeciwko COVID-19 w ramach uruchomionego przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Ścinawy Małej punktu szczepień. Gmina Korfantów  prowadziła również akcję promocyjną szczepień przeciwko COVID-19.

Dodatkowo  Burmistrz Korfantowa uruchomił mobilny punkt spisowy, w którym respondenci odpowiadali na  pytania ankietowe ujęte w Powszechnym Spisie Ludności i Mieszkań, który jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca kraju, a  termin samopisu upływa już 30 września 2021 roku.