Dziś są imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
Wybierz język:
 16-11-2021 08:54

Spotkanie patriotyczne “100. rocznica Bitwy Warszawskiej”

Ostatnie miesiące były czasem rezygnacji: epidemia znacznie ograniczyła wszelkie działania i inicjatywy. Izolacja, która chroniła przed zachorowaniem, jednocześnie sprawiła, że  ludzie oddalili się od siebie.  Ale w każdym z nas tkwi potrzeba powrotu do „normalności”, potrzeba kontaktu i realizacji- z zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Dlatego 13 listopada 2021 roku we Włodarach odbyło się spotkanie patriotyczne z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystość niezwykle potrzebna, ponieważ ponownie zjednoczyła lokalne organizacje i mieszkańców Włodar, którzy udowodnili, że wręcz należy funkcjonować i działać w nowej, trudnej  rzeczywistości. W przeciwnym razie wirus będzie zbierał żniwo pośrednio także w obszarach relacji międzyludzkich i struktur lokalnych.

Na zaproszenie pani sołtys, Doroty Sosulskiej, oraz prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Włodary „Willa Vlokmari”, pana Krzysztofa Bernackiego,  mieliśmy swój wkład w organizację tej wieczornicy, zorganizowanej nie tylko w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale  także w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Nasi uczniowie ze wsparciem pani Beaty Urzędowskiej własnoręcznie wykonali kotyliony w barwach narodowych. Symboliczne kotyliony noszone na piersi dodawały tej uroczystości klimatu. Zresztą klimatycznie było w całej Sali wiejskiej we Włodarach- świeżo wyremontowanej przez Urząd Gminy (świetlica została pomalowana, a posadzka wyciklinowana). Na scenie widniała dekoracja przedstawiająca orła, z którego szpon została rozwinięta polska flaga narodowa. Z poszczególnych części flagi jakby wyłaniały się biało-czerwone ptaki. Nad tą grafiką górował napis „100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ”. Biało-czerwone elementy dekoracyjne rozwieszone zostały w różnych częściach sali, a stoły zostały estetycznie zastawione i udekorowane.

Na uroczystość zebrali się mieszkańcy Włodar, członkowie lokalnych organizacji, uczniowie szkoły i zaproszeni goście. Warto wspomnieć, którzy goście przyjęli zaproszenie:

Ksiądz Radca Bronisław Dołhań

Ksiądz Proboszcz Tadeusz Młot

Radna Powiatu Nyskiego Danuta Korzeniowska

Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik

Poseł na Sejm IX i X kadencji Tadeusz Nowacki

Prezes Nyskiego Księstwa Gór i Jezior Elżbieta Harhura

Radna Rady Miejskiej w Korfantowie Renata Łankowska

Prezes Fundacji „Dla Przyszłości” we Włodarach Tadeusz Rzzepski

Dyrektor ZSP w Korfantowie dr Marek Misztal

Szef energetyki Andrzej Kurianowicz

Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska powiatu nyskiego Jacek Tarnowski.

Konwencja wieczornicy była różnorodna. Konferansjerami byli Krzysztof Bernacki (Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Włodary „Villa Vlokmari” ) oraz Dorota Sosulska (Sołtys Włodar). Oni to przywitali wszystkich gości i oficjalnie rozpoczęli spotkanie.

Pierwszym punktem było rzecz jasna odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” oraz modlitwa za ojczyznę poprowadzona przez Księdza Radcę Bronisława Dołhania.

Po wokalnym wstępie, w wykonaniu Angeliki i Klaudii Suszczyńskich oraz Laury Barnowskiej, na scenie wystąpił dr Marek Misztal, historyk, dyrektor ZSP w Korfantowie. Jego prelekcja obejmowała tematyką Bitwę Warszawską. Dr Marek Misztal nie pierwszy raz wykładał we Włodarach, włodarzanie wiedzieli, że wykłady dr. Misztala są  niezwykle ciekawe, przemyślane i przekazane w sposób jasny i zrozumiały- oprócz mądrości historycznej, zawierają elementy pouczające oraz ciekawostki. Dlatego wszyscy z niecierpliwością czekali na słowa dr. Misztala dotyczące Bitwy Warszawskiej. I tym razem dr Marek Misztal zabrał słuchaczy w świat historycznej przeszłości, tłumacząc podłoże historyczne tej 18. Na liście światowych bitew potyczki, przybliżając postaci związane z tym wydarzeniem, komentując i wyjaśniając. Ale nie były to subiektywne komentarze, tylko opinie historyka i naukowca poparte na literaturze i wiedzy historycznej. Poruszona została także kwestia wychowania w duchu patriotyzmu oraz współczesnego rozumienia pojęcia „patriotyzm”. Słuchacze wręcz chłonęli słowa prelegenta i zapewne wiele z nich pozostanie w pamięci i sercach odbiorców. Gratulujemy dr. Markowi Misztalowi umiejętności przekazywania wiedzy w sposób atrakcyjny dla słuchaczy.

Następnym punktem scenariusza był występ wokalny Angeliki i Klaudii Suszczyńskich oraz Laury Barnowskiej- młodzieży przygotowanej przez panią Bożenę Bernacką. Tym razem nie były to pieśni patriotyczne, lecz współczesne  utwory o treści z życia młodych ludzi, ponieważ Święto Odzyskania Niepodległości to święto radosne. Młodzi ludzie dziś inaczej okazują swój lokalny patriotyzm.

Nareszcie nadszedł czas na montaż słowno-muzyczno-filmowo-taneczny naszych uczniów. Przygotowali go uczniowie klasy ósmej pod kierunkiem Danuty Babicz. Scena zamieniła się w gabinet lekarski, do którego trafiła pacjentka- Rzeczpospolita Polska. Badanie EKG wykazało, że wydarzenia z przeszłości raz osłabiało, raz wzmacniało serce pacjentki. Jednym z dobrych wspomnień Polski były obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości- które zostały przypomniane w formie projekcji krótkiego filmiku. Inne dobre wydarzenie, które wprawdzie ukoiło serce Polski, ale jednocześnie przyniosło jej nowe zranienia, była Bitwa Warszawska. Pacjentka wspomniała o wielkich patriotach, którzy w tamtym czasie odbudowywali państwowość i tożsamość Polski: o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim oraz Ignacym Paderewskim. Oni sami także pojawili się na krótko na scenie.  Pani doktor starała się  odnaleźć lekarstwo dla swojej pacjentki, które ostatecznie wypisali uczniowie. Całość zakończyło radosne zaśpiewanie piosenki „Kocham cię, Polsko!”.

„Wisienką na torcie” był występ taneczny uczniów klasy I. Zatańczyli oni z krzesełkami ubrani w stylowe kapelusze, które posłużyły im za rekwizyty taneczne.

Ostatnia część uroczystości to „patriotyczna biesiada” przy akompaniamencie Janusza Wójcika- Burmistrza Korfantowa. Pan Burmistrz przygrywał na akordeonie pieśni ludowe i patriotyczne, których tekst wyświetlany był na rzutniku. Sala we Włodarach rozśpiewała się. Ze sceny śpiewali przygotowani do tej roli mieszkańcy Włodar, ale pozostali uczestnicy również włączyli się do śpiewu. Efekt był znakomity. Magii tych chwil nie opiszą żadne słowa, tylko osoby, które tam były, mogły ją poczuć. To było znakomite zakończenie imprezy.
Trzecia wieczornica niepodległościowa we Włodarach na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

Tekst pochodzi ze strony https://zspwlodary.pl