Dziś są imieniny: Dory, Olgi, Teodora
Wybierz język:
 03-12-2021 08:29

Szkolenie strażaków - pilarzy

2 grudnia br. grupa 12 strażaków z jednostek OSP z terenu gminy Korfantów wzięła udział w szkoleniu podstawowym strażaków-pilarzy.

Szkolenie realizowane było w dwóch etapach: zajęcia teoretyczne odbyły się w siedzibie OSP w Ścinawie Małej, kolejna część praktyczna - przeprowadzona została w lesie na terenie Nadleśnictwa Prudnik - leśnictwo Trzebinia.

Szkolenie przeprowadzone zostało pod okiem leśników i związane było z wykonywaniem przerzynki drzew, okrzesywania gałęzi, przerzynki drzew i gałęzi leżących, przerzynki drzew i gałęzi naprężonych.

W trakcie szkolenia strażacy poznali zasady przeprowadzania i podstawowe techniki zabiegów oraz zasady BHP, które obowiązują podczas pracy pilarką. Poznali różne techniki przerzynania drewna i dowiedzieli się, które i w jakich sytuacjach najlepiej, stosować.

Zdaniem strażaków ćwiczenia są bardzo przydatne, gdyż umiejętności prawidłowej pracy z pilarką niejednokrotnie zostają przez nich wykorzystywane w trakcie pracy w terenie.

Wiedza zdobyta na szkoleniu przyda się zwłaszcza podczas usuwania szkód będących skutkiem silniejszych wiatrów, z którymi niestety coraz częściej mamy do czynienia. Strażacy są zgodni co do tego, że poza umiejętnościami technicznymi konieczne jest też zachowanie zdrowego rozsądku.

Usunięcie drzew , które zostają powalone przez wiatr wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem, zwłaszcza, że drzewa często zawieszone są np. nad linią energetyczną lub oparte o różnego rodzaju konstrukcje czy budynki.

Jestem pewien, że wiedza zdobyta na szkoleniu i ćwiczone umiejętności ułatwią pracę naszym strażakom. Mam jednak nadzieję, że nasi strażacy będą jak najmniej wyjeżdżać do działań związanych z usuwaniem szkód po silnych podmuchach wiatru, a jeśli już będą uczestniczyć w takich zdarzeniach to podejdą do danej sytuacji nie lekkomyślnie, a w sposób profesjonalny jak na strażaka przystało- mówi Paweł Misa – Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej i organizator główny szkolenia.

Serdecznie podziękowania dla Nadleśnictwa Prudnik, Lasy Państwowe za teoretyczne i praktyczne przeprowadzenie szkolenia dla strażaków z terenu Gminy Korfantów.