Dziś są imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego
Wybierz język:
 17-11-2009 14:59

Inauguracja powstania Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Nysie

11 listopada w Nyskim Carolinum, odbyła się impreza inaugurująca działalność Strzeleckiego Bractwa Kurkowego, poprzedzona uroczystą mszą i przemarszem ulicami Nysy.
Członkowie Bractwa – głównie lokalni rzemieślnicy – oprócz historycznych strojów posiadają wiele ciekawych pomysłów. Jednym z nich jest organizowanie imprez, które przybliżą młodzieży tradycje, a także kodeks etyczny, obowiązujący w takim stowarzyszeniu.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że Gmina Korfantów ma również swojego przedstawiciela w Strzeleckim Bractwie Kurkowym, jest nim Pan Grzegorz Błaszczuk z Korfantowa.

Wszystkim członkom Bractwa Życzymy wielu sukcesów.

P1010161.jpeg P1010199.jpeg P1010236.jpeg P1010244.jpeg P1010250.jpeg

Idea bractw kurkowych jako organizacji powoływanych do życia względami praktycznymi, zrodziła się w czasach średniowiecza na zachodzie Europy. Jej upowszechnianie na ziemiach polskich postępowało wraz z szerzeniem się na tym obszarze prawa magdeburskiego. Narzucało ono mieszkańcom nowo lokowanych miast obowiązek ich obrony. Wówczas to zrodziła się konieczność przekształcenia mistrzów igły czy dratwy w sprawnych obrońców, znających żołnierskie rzemiosło, przynajmniej w minimalnym zakresie, którzy w razie potrzeby bez wahania będą mogli stanąć na murach, początkowo z łukiem, potem z kuszą, a od XVI w. z bronią palną w dłoniach. Tego szewcy, krawcy, piekarze czy złotnicy musieli się dopiero nauczyć. I temu służyły bractwa kurkowe.
źródło: http://pl.wikipedia.org