Dbamy o środowisko !
Program Life angażuje łącznie 43 współbeneficjentów oraz 8 partnerów . Jest to program który ma pomóc we wdrożeniu spójnego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie. To działania skupione wokół edukacji, budowania świadomości, przygotowania specjalistów, uzupełniających projektów infrastrukturalnych.
Gminy, który podpisały porozumienie to: Opole, Brzeg, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrodzień, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Gorzów Śląski, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Komprachcice, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Namysłów, Niemodlin, Nysa, Olesno, Olszanka, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Pokój, Praszka, Prószków, Prudnik, Radłów, Rudniki, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Tarnów Opolski, Turawa, Walce, Zawadzkie, Zdzieszowice i Zębowice.
W ramach realizowanego Projektu w Gminie Korfantów, jak również we wszystkich gminach biorących udział w tym przedsięwzięciu, pracują Gminni Koordynatorzy Programu Ochrony Powietrza (POP), którzy są w trakcie specjalnie przygotowanych przez Politechnikę Opolską studiów podyplomowych . Pogłębiają tam wiedzę m.in. z emisji zanieczyszczeń, inwentaryzacji budynków, sposobów zmiany ogrzewania i sposobów modernizacji dla osiągnięcia bardziej ekonomicznego ogrzewania. Mając taką wiedzę będą mogli skutecznie doradzać mieszańcom m.in. w zakresie termomodernizacji i ograniczenia emisji poprzez likwidację nieekologicznych systemów ogrzewania.
W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbywają się spotkania Gminnych Koordynatorów POP. Podczas spotkań zostają przekazane narzędzia potrzebne do pracy: laptopy ,rollupy, kamery termowizyjne, czujniki wilgotności drewna, czujniki czadu, rzutniki multimedialne oraz licencję na oprogramowanie do uproszczonych ocen energetycznych i środowiskowych budynków, które będzie wykorzystywane przy realizacji projektu pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” LIFE19 GIE/PL/000398 – LIFE_AQP_OPOLSKIE_2019.PL finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Life i współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zadania Gminnego Koordynatora POP:
- stworzenie Gminnego Programu Ochrony Powietrza,
- przeprowadzenie edukacji ekologicznej w zakresie problematyki jakości powietrza
z mieszkańcami Gminy, - aktywne uczestnictwo oraz pozytywne ukończenie studiów podyplomowych,
- przygotowywanie raportów, zestawień oraz sprawozdań dla Zespołu ds. Realizacji Projektu Life UMWO,
- prowadzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na terenie Gminy Korfantów,
- pomoc mieszkańcom Gminy Korfantów w złożeniu wniosków do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu w ramach projektu „Czyste Powietrze” o dotację na wymianę pieca.
W ramach projektu organizowane są spotkania z mieszkańcami Gminy Korfantów
o charakterze szkoleniowo-edukacyjnym. Spotkania te związane są z podniesieniem świadomości mieszkańców w zakresie ich wpływu na jakość powietrza, znaczenia jakości powietrza dla jakości życia oraz dostępnych rozwiązań wspierających działania naprawcze.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące Programu będą na bieżąco przekazywane przez oficjalną stronę internetową Gminy Korfantów oraz przez profil Gminy Korfantów na Facebooku.