Dziś są imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
Wybierz język:
 12-09-2022 08:31

Uczcili pamięć ofiar na Kresach II RP

Uroczystość 27 rocznicy postawienia pomnika ku czci pomordowanych przez ukraińskie bandy OUN-UPA na Wołyniu i Polesiu zorganizowana przez korfantowskie stowarzyszenie PAMIĘĆ O KRESACH przy współudziale burmistrza miasta i dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 2 zgromadziła prawie 100 osób z całego kraju.  

Obchody rozpoczęły się mszą św. kościele Trójcy św. celebrowaną przez miejscowych kapłanów z homilią ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego. Po mszy obecni udali się cmentarz parafialny, gdzie przed pomnikiem upamiętniającym ofiary ludobójstwa w latach 1943-47 na Kresach odmówili modlitwę, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Andrzej Polański, przewodniczący korfantowskich Kresowian przedstawił wspomnienia okrutnej nocy wigilijnej opisanej w książce Jana Białowąsa.

Po obrzędach żałobnych dalsze obchody rocznicowe odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2. Stanowiły one sprawnie prowadzone przez Marusza Żabińskiego wystąpienia i dyskusję na tematy rocznicowe oraz aktualną sytuację polityczną na Ukrainie. Głos zabrali; Jerzy Czerwiński, senator RP, Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa, Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski, Ks. Tadeusz Isakowicz, Witold Listowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Kresowian. W kuluarowej dyskusji również udział wzięli Krystyna Orłowicz szefowa stowarzyszenia KRESY w Paryżu oraz Tadeusz Nowacki, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Kresowian.  

Na tle wystawy krajowej przedstawiającej 114 form ludobójstwa banderowców na ludności polskiej zamieszkującej ówczesne rubieże Rzeczpospolitej Edmund Borzemski recytował swój wiersz, a Natalia Bidzińska zaprezentowała kilka pieśni o tematyce patriotycznej. 

Wspomnieniowe uroczystości rocznicowe zakończyły się nie kończącymi się rozmowami przy wspólnym posiłku w szkolnej stołówce.

/ZM/