- GMINA
- >
- Mieszkańcy
- >
- Honorowy Obywatel Miasta Korfantów
Rok 2023 - Honorowy Obywatel Miasta Korfantów
ANDRZEJ BUŁA, marszałek województwa opolskiego
W roku 1989 ukończył Akademię Wychowania Fizycznego, uzyskując tytuł magistra. Ukończył studia podyplomowe - w Poznaniu w zakresie organizacji i zarządzania w sporcie, w Opolu w zakresie organizacji i zarządzania w oświacie. Zdobył także tytuł MBA w zakresie zarządzania na Wydziale Ekonomiczno-Menadżerskim Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.
Przez 13 lat pracował jak nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku. W roku 2003 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora kluczborskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zreorganizował i stworzył z niego nowoczesną, placówkę. Był współtwórcą Szkolnego Związku Sportowego „Opolskie”. Od 2003 roku, czyli od momentu powstania klubu sportowego MKS Kluczbork, pracował w tym klubie, a przez cztery lata szefował jego zarządowi piłkarskiemu.
W wyniku wyborów samorządowych został w roku 2006 radnym województwa opolskiego, a w roku 2007 wystartował z sukcesem w wyborach parlamentarnych – zdobył mandat posła RP z ramienia Platformy Obywatelskiej. W sejmie VI, a potem VII kadencji pracował m.in. w komisjach edukacji, nauki i młodzieży oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki, a także komisji ustawodawczej. Posłem był do czasu wyboru go na marszałka województwa opolskiego w listopadzie 2013 roku. W kolejnych kadencjach - 2014-2018 oraz obecnej – mieszkańcy województwa wybierali go na radnego województwa, a radni powierzali mu funkcję marszałka województwa.
Wraz z objęciem funkcji marszałka Andrzej Buła wniósł do urzędu nowy, partycypacyjny styl zarządzania. W roku 2017 został laureatem XXIII edycji Polskiej Nagrody Jakości i XI edycji konkursu „Znakomity Przywódca” i podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymał honorowy tytuł “Znakomity Przywódca”.
W czasie, gdy był marszałkiem, województwo opolskie w wielu rankingach było i jest liderem w wykorzystaniu funduszy europejskich. Konsekwentnie realizował program „Opolskie dla rodziny”, wspierający procesy demograficzne i skierowany do rodzin w regionie. W styczniu 2017 r. zainicjował realizację Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego (to druga, po małopolskiej, taka inicjatywa na szczeblu regionalnym), a w grudniu 2019 roku Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.
Jednym z priorytetów działania Andrzeja Buły jako marszałka województwa jest dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu, z myślą o ciągłej poprawie jakości świadczonych usług zdrowotnych i komfortu pacjentów.
Dlatego też ostatnie lata to ogromne inwestycje w ochronie zdrowia w województwie opolskim, z których większość możliwa jest dzięki wsparciu unijnemu. Jedną z placówek, która dzięki decyzjom zarządu województwa kierowanego przez Andrzeja Bułę i pieniądzom unijnym nieustannie się rozwija, jest Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Koncepcja rozbudowy OCR powstała już w 2007 roku, ale to w 2015 roku, już za kadencji marszałka Andrzeja Buły, rozbudowano część bloku operacyjnego. To były niezbędne inwestycje, które pozwoliły na usprawnienie pracy szpitala. Dziś w Korfantowie powstaje Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych, które znacząco poprawi warunki dla rehabilitacji leczniczej. Ten unijny projekt, realizowany przez OCR w Korfantowie z ponad dwudziestoma partnerami, wart jest niemal 34 miliony złotych.
Rozbudowa Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie wpłynie na komfort leczenia pacjentów, tutaj praktyczną wiedzę zdobywać będą także studenci medycyny i fizjoterapii. Prawie dwukrotne zwiększenie powierzchni szpitala i nowe, dwuosobowe sale z pełnym węzłem sanitarnym, to większy komfort dla pacjentów. To również większy potencjał oddziału ortopedycznego, a w konsekwencji krótszy czas oczekiwania na zabiegi endoprotezoplastki w tym ośrodku.
Nowy pawilon łóżkowy stworzy lepsze warunki dla pacjentów rehabilitacyjnych, będzie też stanowił bazę dydaktyczną dla studentów Uniwersytetu Opolskiego kierunku lekarskiego zgodnie z zawartym porozumieniem, jak również dla studentów kierunku fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Katowicach. To także impuls rozwojowy dla samej miejscowości i całej gminy Korfantów.
Sławomir Kłosowski
Polityk i samorządowiec. Urodzony 21.02.1964 w Wambierzycach.
Absolwent historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu oraz studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego i Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
Doświadczony, skuteczny i zaangażowany, o rozległej wiedzy prawno - administracyjnej. Posiadający kompetencje w zakresie zarządzania, pozyskiwania, planowania i wydatkowania środków budżetowych i pozabudżetowych. Z gruntowną znajomością finansów publicznych i zamówień publicznych. Posiadający kompetencje w zakresie pozyskiwania środków UE na realizację programów infrastrukturalnych i środowiskowych. Posiadający duże doświadczenie i wiedzę w materii komunikacji interpersonalnej i obycie w zakresie polityki medialnej. Wieloletni członek rad programowych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Sprawdzony w pracy na najwyższych stanowiskach państwowych: Sekretarza Stanu, członka Komitetu Stałego Rady Ministrów, Pełnomocnika Rządu do spraw Narodowego Programu Stypendialnego, Posła na Sejm RP czterech kadencji, Posła do Parlamentu Europejskiego, radnego, wiceprzewodniczącego komisji sejmowej, wiceprzewodniczącego regionalnej sekcji związku zawodowego.
✓ od 2021 Wojewoda Opolski
✓ 2015 - 2019 Poseł do Parlamentu Europejskiego - Członek Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodniczący Delegacji do Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia Unia Europejska - Mołdawia. Członek Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego krajów AKP - UE.
Uczestnik debat i współautor projektów stanowisk w sprawie infrastruktury energetycznej i transportowej, a także funduszy europejskich i współpracy terytorialnej oraz instrumentów finansowych UE. Autor sprawozdań, opinii i rezolucji w sprawie infrastruktury transportowej w Europie Środkowo - Wschodniej.
✓ 2011 - 2015 - Poseł na Sejm RP - Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji. Członek Prezydium Klubu Parlamentarnego. Członek Sejmowej Komisji Administracji
✓ 2007 - 2011 - Poseł na Sejm RP - Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji. Członek Prezydium Klubu Parlamentarnego
✓ 2005 - 2007 - Poseł na Sejm RP - Członek Sejmowej Komisji do spraw Unii Europejskiej i Komisji Edukacji
✓ 2006 - 2007 - Wiceminister Edukacji - Członek Komitetu Stałego Rady Ministrów. Pełnomocnik Rządu do spraw Narodowego Programu Stypendialnego. Odpowiedzialny za wielomilionowy projekt centralny wyposażenia szkolnych pracowni informatycznych. W ministerstwie odpowiedzialny między innymi za kontakty z Parlamentem.
✓ 1999 - 2002 – Opolski Kurator Oświaty - zarządzanie jednostką budżetową w ramach rządowej administracji zespolonej. Nadzór merytoryczny nad wszystkimi placówkami edukacyjnymi w województwie.
Pan Sławomir Kłosowski jest bardzo zaangażowany w rozwój Gminy Korfantów. Dzięki jego wsparciu Gmina skutecznie zrealizowała wiele ważnych zadań z różnych dziedzin życia. Między innymi zakupiono pojazd pożarniczy dla OSP Ścinawa Mała, dofinansowano remonty obiektów zabytkowych (kościoła we Włodarach, kościoła w Przechodzie, kościoła w Ścinawie Nyskiej, kościoła w Korfantowie, zabytkowej studni w Korfantowie) , wybudowano świetlicę wiejską w Przydrożu Małym, zabezpieczono środki finansowe na przebudowę mostu i drogi gminnej tj. ulicy Pocztowej we Włodarach. Uzyskano także bardzo duże wsparcie finansowe na przeprowadzenie kapitalnego remontu rynku w Korfantowie.