- GMINA
- >
- Mieszkańcy
- >
- Zasłużony dla Gminy Korfantów
Rok 2023 - "Zasłużony dla Gminy Korfantów"
Bogdan Bieda
Urodził się 15 sierpnia 1967 roku w Mieszkowicach w województwie zachodniopomorskim. Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Nysie (1985 r.).
W Pleśnicy mieszka od 1969 roku, kiedy to jego rodzice tu osiedli i założyli gospodarstwo rolne. Po ukończeniu szkoły, Bogdan Bieda pomagał w pracy na gospodarstwie, które przejął w 1986 roku. Początkowo prowadził je samodzielnie, a od 1994 roku czyni to wspólnie z żoną.
W 1999 roku został sołtysem Pleśnicy. Funkcję tę pełni do dziś. W gminie Korfantów jest sołtysem z najdłuższym stażem.
Pomimo tego, że Pleśnica jest najmniejszą miejscowością w gminie, to dzięki zaangażowaniu sołtysa, udało się zrealizować kilka ciekawych inwestycji i inicjatyw. Między innymi kompleksowo wyremontowano i wyposażono budynek świetlicy wiejskiej, zagospodarowano plac rekreacyjny przed budynkiem, nasadzono drzewa i krzewy, umiejscowiono urządzenia rekreacyjno-zabawowe. Wybudowano także nową wiatę biesiadną oraz gruntownie poprawiono stan dróg transportu rolnego.
Pan sołtys Bieda aktywnie uczestniczy w życiu sołectwa i gminy Korfantów. Jest obecny na spotkaniach z burmistrzem, sesjach rady miejskiej. Delegacje Pleśnicy z sołtysem na czele prężnie uczestniczą w dożynkach gminnych, spotkaniach rolników i w innych uroczystościach. Pracą na rzecz swojej miejscowości, jak i całej gminy, wyróżniony zyskał szacunek i zaufanie mieszkańców oraz innych sołtysów. Gorliwy i koleżeński sołtys z Pleśnicy znany jest jako osoba, która chętnie pomoże każdemu mieszkańcowi naszej gminy, zawsze można na niego liczyć.
Gabriela i Mariusz Frankowscy
Są małżeństwem od 1987 roku. Mieszkają w domu jednorodzinnym w Ścinawie Małej. Gabriela Frankowska przez 33 lata była pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie. Mariusz Frankowski od 23 lat jest głową zawodowej rodziny zastępczej, w oparciu o umowę zlecenie, jaką zawarł z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie. Są rodzicami biologicznymi dwóch dorosłych już córek, a także adopcyjnymi od niedawna pełnoletniego syna.
Decyzję o założeniu rodziny zastępczej podjęli spontanicznie. Z uwagi na predyspozycje oraz warunki bytowo-rodzinne, otrzymali propozycję sprawowania opieki nad kilkuletnimi wychowankami placówki opiekuńczo-wychowawczej, którą z radością przyjęli. Pan Mariusz Frankowski uprzednio pracował w Domu Samotnej Matki w Ścinawie Małej, a jego żona była pracownikiem socjalnym, byli więc dość dobrze zorientowani w tematyce pieczy zastępczej. Po wyrażeniu przez małżeństwo zgody na utworzenie zawodowej rodziny zastępczej, przeszli cykl szkoleń i badań psychologicznych. Od lipca 2000 roku zostali opiekunami 3 małoletnich dzieci, które pozostały z rodziną do osiągnięcia pełnoletniości i usamodzielnienia się. Następnie państwo Frankowscy dodatkowo pełnili funkcje pogotowia rodzinnego. W 2012 roku zostali zawodową rodziną zastępczą pełniącą funkcję pogotowia rodzinnego, którą są do dziś. W ciągu 23 lat sprawowali opiekę nad ponad 80 dzieci.
Ze wszystkimi dziećmi, które przez ostatnie lata pozostawały pod ich opieką, byli mocno związani, z niektórymi, często już dorosłymi młodymi ludźmi, nadal są w kontakcie. Ich małoletnia wychowanka, Amelka, jest obecnie ich wnuczką – jej rodzicami stali się biologiczna córka państwa Frankowskich Dorota z mężem.
W ciągu ponad 20 lat funkcjonowania jako rodzice zastępczy, państwo Frankowscy przeszli liczne kursy i szkolenia, podnosili swoje kwalifikacje zawodowe, zaznajamiali się z szeroką tematyką pieczy zastępczej – od tego, jakie są formalno-prawne jej aspekty, przez wszystkie etapy rozwojowe dzieci, możliwe zaburzenia i dysfunkcje, po zdrowie i bezpieczeństwo małoletnich. Gabriela Frankowska ponadto ukończyła dwustopniowe studium pracy socjalnej w specjalności pracy z rodziną i dzieckiem.
Państwo Frankowscy są szczególnie zaangażowani w zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków rozwoju z uwzględnieniem ich potrzeb, trudności i osobistej sytuacji. To ciepli, przyjaźni ludzie o wielkim sercu, którzy udowadniają, jak ważna jest rola rodzicielstwa zastępczego we współczesnym świecie.
Piotr Arkadiusz Krzywicki
Urodził się w 1962 roku w Opolu. Pedagog, wychowawca młodzieży, działacz społeczny, fotografik. Absolwent Studium Nauczycielskiego we Wrocławiu na kierunku technika.
Pracę z młodzieżą rozpoczął jako instruktor, a następnie komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Korfantowie. Był organizatorem i współorganizatorem licznych imprez kulturalnych, biwaków, Nieobozowych Akcji Letnich i Zimowych dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Korfantów. Od 1985 roku pracował jako nauczyciel: początkowo w Szkole Podstawowej w Bielicach, a następnie w latach 1987-2022 w Szkole Podstawowej w Korfantowie. Przez 30 lat (1992-2022) pełnił społecznie funkcję Prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Korfantowie.
Był realizatorem projektów unijnych: „Kochaj swoje serce” 2007; „Wspólne źródła” 2007-2008; „Czym skorupka za młodu …” 2008; „Nowe Technologie na usługach edukacji” 2009-2010”. Od 2005 roku był organizatorem i koordynatorem gminnych i powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Przez kilka lat był także współorganizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym.
Piotr Krzywicki jako druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Korfantowie pełnił funkcję Członka Zarządu w Miejsko-Gminnym Zarządzie Związku OSP RP w Korfantowie oraz w Zarządzie Powiatowym Związku OSP RP w Nysie; członek założyciel Towarzystwa Regionalnego Ziemi Korfantowskiej 1999-2005 oraz Korfantowskiego Towarzystwa Oświatowego EKWANS; członek Stowarzyszenia Zwykłego „Pamięć o Kresach” w Korfantowie.
Jako fotografik współorganizował wiele przedsięwzięć środowiskowych o charakterze wystawienniczym i publikacyjnym: wystawa „660-lecie Korfantowa” (1995 r.); wystawa okresowa i stała w ramach obchodów 50-lecia istnienia polskiej oświaty na Ziemi Korfantowskiej (1996 r.); wystawa okresowa oraz wydawnictwo „Tu mieszkamy” w ramach projektu „Miasto i Kościół – 7 wieków historii” (2000 r.); „Ocalić od zapomnienia – wystawa pamiątek kultury Kresowej” (2005 r.).
W ramach współpracy z Parafią Trójcy Świętej w Korfantowie, redagował kalendarze (2011 r., 2012 r., 2015 r.) oraz wydawnictwo albumowe „Kościół parafialny pw. Trójcy Świętej w Korfantowie”(2015 r.), w których umieszczał autorskie zdjęcia i grafiki. Jego liczne fotografie z uroczystości społecznych i kulturalnych znajdują się w lokalnych wydawnictwach i kronice gminy Korfantów.
Za swoją działalność pedagogiczną i społeczną był wielokrotnie wyróżniany nagrodami dyrektora szkoły i burmistrza Korfantowa. Otrzymał odznaczenia: Brązowy Medal za zasługi dla Pożarnictwa (1996r.); Srebrny Medal za zasługi dla Pożarnictwa (2004 r.); Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego (2014 r.); Medal Złoty za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta RP (2014 r.); Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2012 r.).
W społeczności lokalnej postrzegany jest jako człowiek empatyczny, otwarty na ludzi i chętny do pomocy. Cechuje się ogromną wnikliwością i wrażliwością, zawsze szuka dobra w drugim człowieku, którego stawia na pierwszym planie.
Jolanta Misa
Urodzona w 1959 roku w Brzegu. Absolwentka Technikum Rolniczego w Komornie (1979 r.). Początkowo pracowała w Kombinacie Państwowych Gospodarstw Rolnych w Brzegu – Rejonie Produkcyjnym w Krzyżowicach. Po zawarciu w 1984 roku związku małżeńskiego przeprowadziła się do Węży, gdzie wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne.
W 2003 roku została sołtysem sołectwa Węża. Funkcję tę pełni nieprzerwanie do dziś.
Pani sołtys Jolanta Misa aktywnie działa na rzecz swojej miejscowości i gminy. Sumiennie wykonuje obowiązki nałożone na sołtysa. Do jej osiągnięć zaliczyć można między innymi zaangażowanie w gruntowny remont i modernizację świetlicy wiejskiej w Węży (którą wyposażono także w nowe sprzęty) oraz aktywizacja sołectwa Węża w życie kulturalne gminy. Pod przewodnictwem sołtysa mieszkańcy Węży organizują dożynki wiejskie, kiermasze świąteczne i spotkania integracyjne. Sołectwo corocznie uczestniczy w konkursach koron dożynkowych i aktywnie współpracuje z innymi działającymi we wsi organizacjami
i instytucjami, w tym z Ochotniczą Strażą Pożarną i Przedszkolem.
Pani sołtys Jolanta Misa umiejętnie reprezentuje swoje sołectwo na forum gminy. Uczestniczy w naradach burmistrza i w sesjach rady miejskiej, gdzie efektywnie je reprezentuje. Bardzo dobrze radzi sobie z realizacją funduszu sołeckiego. Skutecznie składa wnioski i realizuje projekty w ramach działań z Odnowy Wsi i Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.
Pani Jolanta Misa jest oddana pracy na rzecz lokalnej społeczności, zawsze pomocna, życzliwa i zaangażowana.
Gabriela Misztal
Urodzona 21 kwietnia 1961 roku w Korfantowie. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Niemodlinie (1980 r.), Medycznego Studium Zawodowego we Wrocławiu na wydziale pracowników socjalnych (1982 r.), Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku pedagogika w zakresie pedagogika pracy socjalnej (1998 r), Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego w zakresie prawa racy i prawa socjalnego – specjalizacja organizacja pomocy społecznej (1999 r.).
Od 17 roku życia pracowała w Związku Harcerstwa Polskiego organizując liczne biwaki, obozy i zimowiska. Uzyskała stopień podharcmistrza. Za osiągnięcia w pracy harcerskiej otrzymała nagrodę- dwutygodniowy wyjazd na XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie do Moskwy (1980 r.).
Całe życie zawodowe pracowała w Korfantowie: w Opolskim Centrum Rehabilitacji, w Opolskich Fabrykach Mebli. Od 1 marca 1994 roku do 26 lipca 2022 roku z powodzeniem kierowała korfantowskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Od 2012 roku pełniła Funkcję przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, od 2014 roku była członkiem Społecznej Komisji Mieszkaniowej w gminie Korfantów. Pani Gabriela Misztal to wieloletni, czynny pracownik Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Korfantowie.
Przez wszystkie lata pracy realizowała wiele programów unijnych skierowanych do mieszkańców gminy i podnoszących ich kompetencje zawodowe. Brała udział w tworzeniu strategii gminnych i powiatowych. Współpracowała z nyskim Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Nysie, policją, sądem, kuratorami sądowymi, z organizacjami pozarządowymi oraz innymi ośrodkami pomocy społecznej na terenie województwa. Przez wiele lat była wiceprzewodniczącą komisji do spraw problemów społecznych w Związku Gmin Śląska Opolskiego.
Pani Gabriela Misztal, jako wieloletni pracownik socjalny, dała się poznać jako osoba empatyczna, wrażliwa, kompetentna i otwarta na potrzeby drugiego człowieka. Zawsze niezwykle zaangażowana i wrażliwa podejmowała inicjatywy i zaangażowania w tworzenie i wdrażanie nowych rozwiązań z zakresu pomocy społecznej i polityki prorodzinnej.